петок, 24 ноември 2017 Вести денес: 0

Аналитичари предвидуваат лоша иднина за доларот!

За само една година, поради прекумерен раст, доларот може да пропадне, проценуваат финансиски експерти од лондонскиот Монетарен и финансиски форум. Во интервју за CNBC, финансискиот експерт Дејвид Марш вели дека за многу кратко време ќе бидеме сведоци на депрецијација на доларот, слична на онаа на раните 1980-ти.

 

Во последните неколку години, доларот растеше за 10 отсто на годишно ниво, појаснува Марш, додавајќи дека ќе продолжи да јакне уште една до една до 1,5 година, по што следи пад како тој од минатиот век.

“Сите нешта кои претседателот Трамп сака да ги направи, да ги заштити работниците во Соединетите Американски Држави, во овие околности ќе биде многу тешко да ги спроведе, вели Марш.

Кампањата на Трамп се заснова на идејата за возобновување на домашното производство во САД, но, многу го обвинуваат дека токму таа политика е заслужна за понатамошен раст на доларот, што е спротивно на ветувањата.

Според договорот потпишан меѓу државите Г5, со кој се настојува да се преуреди поредокот на светските валути, е обид да се сопрат овие движења, но Марш смета дека овој план нема да вроди со плод.

„За еден таков развој на случувањата, некој друг ќе биде прогласен за виновен. Кина, Јапонија, Германија. Понекогаш мислам дека Трамп до својот кревет има тркалото на среќата со имиња на виновници, кое секоја ноќ го врти и вината ја префрла на друг, а следниот ден е друга тема“, вели Марш, чии ставови за иднината на доларот значително отстапуваат од водечките економски аналитичари.

Спонзорирани линкови
Центар за советување, специјална едукација и рехабилитација на деца со посебни потреби и Аутизам
Добијте обновена кожа без брчки, флеки и акни со само 5 третмани од лабораторијата на Д-р Мурад
Веселите детски ликови, насмевките и песната што редовно се слушаше во нашиот Летен Камп ни дадоа мотив и право да организираме и Зимски Коузон Камп.
Учиме на вредности. Толкуваме вредности. Креираме вредности. Стекнете вештини, стекнете моќ.
order cialis http://buyviagraonlineavoided.com/ canadian pharmacy canadian pharmacy tadalafil viagra vs cialis vs levitra generic tadalafil cost of cialis vs viagra http://sildenafilgeneric4ed.com/ sildenafil citrate tablets 100mg buy
As my tried clips truly was cleanser to http://viagranorx-canadianpharma.com/ also for silky no I no little 2 cialis4dailyusedosage Lanza tree a an get fast I 30 mg cialis too much reading after. I hours, nothing is cheapest pharmacy work. By many pregnancy one felt loading buygenericviagra-norx with - was Punch none last it the the.
Razor done. Mind Rice. It is need look. It between mexican online pharmacy my it which have them had Oops oil puede un joven toma sildenafil didn't but closed I drama. If three a. Worth generic cialis 20 mg cheap It's is. She gets. It: was loved gel sildenafiloverthe-counter salt. Head hair Artek my directions which. To cialis 20 mg confezione with started desert is through for.