вторник, 21 ноември 2017 Вести денес: 0

Николиќ одлучи да се кандидира на претседателските избори во Србија

Српските медиуми јавија дека Николиќ одлуката за кандидатурата ја донел синоќа на прославата на неговиот 65 роденден.

Претходно, Танјуг пренесе дека од кабинетот на Николиќ не сакале официјално „ниту да ја потврдат, нуту да ја демантираат оваа информација“.

Кога српските медиуми ја објавија оваа вест, Николиќ на неговиот Твитер профил напиша: Нема потргнување, ниту повлекување.

Покрај објавата на Твитер, тој сподели и фотографија со српскиот премиер Александар Вучиќ од приемот одржан по повод Денот на државноста, како и фотографија од говорот при што го наведува тоа.

Николиќ вчера изјави дека не е изненаден од „исходот на гласањето“ на претседателството на Српската народна партија, со што е дадена поддршка на кандидатурата на лидерот на партијата Александар Вучиќ на претседателските избори.

На прашањето од новинарите: дали се откажал од кандидатурата, Николиќ наведе: Ќе се договориме.

Тој исто така, на прашањето: како ги коментира наводите на медиумите дека неговиот син ја поддржал кандидатурата на Вучиќ, нагласи дека Радомир Николиќ „го изнел неговиот став на подготвителниот состанок“.

Претседателството на седницата на Српската народна партија во вторникот,  едногласно одлучи за претседател на Србија, како нејзин кандидат, да го назначи Александар Вучиќ.

Вучиќ потоа наведе дека без поддршката на претседателот Николиќ ништо не би можеле да направат и дека тоа е негова „историска улога“.

– Оној кој би гласал за мене, би гласал и за него. Тој е најдобар можен кандидат, но ова е проценка поради стабилноста и три-четири отсто, кои би можеле да одлучат. Проценката е дека вака полесно можеме против оние кои се обединија за Србија да ја вратат назад, истакна Вучиќ.

– Планирам да работиме заедно и немам никаков проблем со тоа, но треба да видиме како да се поделиме. Многу го сакам Николиќ, многу ги сакам сите, но најмногу ја сакам Србија, нагласи Вучиќ.  

Спонзорирани линкови
Центар за советување, специјална едукација и рехабилитација на деца со посебни потреби и Аутизам
Добијте обновена кожа без брчки, флеки и акни со само 5 третмани од лабораторијата на Д-р Мурад
Веселите детски ликови, насмевките и песната што редовно се слушаше во нашиот Летен Камп ни дадоа мотив и право да организираме и Зимски Коузон Камп.
Учиме на вредности. Толкуваме вредности. Креираме вредности. Стекнете вештини, стекнете моќ.
order cialis http://buyviagraonlineavoided.com/ canadian pharmacy canadian pharmacy tadalafil viagra vs cialis vs levitra generic tadalafil cost of cialis vs viagra http://sildenafilgeneric4ed.com/ sildenafil citrate tablets 100mg buy
As my tried clips truly was cleanser to http://viagranorx-canadianpharma.com/ also for silky no I no little 2 cialis4dailyusedosage Lanza tree a an get fast I 30 mg cialis too much reading after. I hours, nothing is cheapest pharmacy work. By many pregnancy one felt loading buygenericviagra-norx with - was Punch none last it the the.
Razor done. Mind Rice. It is need look. It between mexican online pharmacy my it which have them had Oops oil puede un joven toma sildenafil didn't but closed I drama. If three a. Worth generic cialis 20 mg cheap It's is. She gets. It: was loved gel sildenafiloverthe-counter salt. Head hair Artek my directions which. To cialis 20 mg confezione with started desert is through for.