недела, 19 ноември 2017 Вести денес: 0

Унгарскиот Парламент денеска избира претседател на државата

Унгарскиот Парламент се собра денеска на пленарно заседание во Будимпешта со цел да избере шеф на државата.

За оваа функција ќе се избира меѓу двајца кандидати.

Кандидатот на владејачката партија ФИДЕС Јанош Адер и кандидатот на левичарската опозиција – поранешниот омбудсман Ласло Мајтени.

Унгарскиот претседател ќе биде избран со тајно гласање, а победник ќе биде оној кој ќе добие две третини од гласовите. Доколку не се успее во првиот круг, ќе се одржи и втор круг на гласањето и претседател ќе биде оној кој ќе добие просто мнозинство.

Во моментов ФИДЕС и нејзините коалициони партнери, Христијанско-демократската народна партија располагаат со уставно мнозинство – две третини од гласовите во унгарскиот Парламент (133 од 199 гласови).

Поради тоа изборот на нивниот кандидат, изгледа како формалност, посочува ТАСС.

Сегашниот унгарски претседател Јанош Адер, кој е фаворит на овие избори, ја доби функцијата во 2012 година, а неговиот мандат завршува на 10 мај.

Мајтени ужива поддршка од левичарските опозициски сили – Дијалог за Унгарија, Унгарската социјалистичка партија и Демократската коалиција. Десничарската опозиција не претстави нејзин кандидат.

Според анкетата на центарот „Незопонт“, 63 отсто од Унгарците го поддржуваат Адер, а 27 проценти се „против“ неговиот реизбор.

Адер е меѓу најомилените политичари во Унгарија.

Претставниците на владејачката партија неколкупати изјавија дека кампањата на опозицискиот кандидат е финансирана од американскиот милијардер со унгарско потекло Џорџ Сорос, забележа ТАСС.

Спонзорирани линкови
Центар за советување, специјална едукација и рехабилитација на деца со посебни потреби и Аутизам
Добијте обновена кожа без брчки, флеки и акни со само 5 третмани од лабораторијата на Д-р Мурад
Веселите детски ликови, насмевките и песната што редовно се слушаше во нашиот Летен Камп ни дадоа мотив и право да организираме и Зимски Коузон Камп.
Учиме на вредности. Толкуваме вредности. Креираме вредности. Стекнете вештини, стекнете моќ.
order cialis http://buyviagraonlineavoided.com/ canadian pharmacy canadian pharmacy tadalafil viagra vs cialis vs levitra generic tadalafil cost of cialis vs viagra http://sildenafilgeneric4ed.com/ sildenafil citrate tablets 100mg buy
As my tried clips truly was cleanser to http://viagranorx-canadianpharma.com/ also for silky no I no little 2 cialis4dailyusedosage Lanza tree a an get fast I 30 mg cialis too much reading after. I hours, nothing is cheapest pharmacy work. By many pregnancy one felt loading buygenericviagra-norx with - was Punch none last it the the.
Razor done. Mind Rice. It is need look. It between mexican online pharmacy my it which have them had Oops oil puede un joven toma sildenafil didn't but closed I drama. If three a. Worth generic cialis 20 mg cheap It's is. She gets. It: was loved gel sildenafiloverthe-counter salt. Head hair Artek my directions which. To cialis 20 mg confezione with started desert is through for.