петок, 24 ноември 2017 Вести денес: 0

Турци купуваат имоти во Атина

– Тоа е интензивен дел од трудот во зделките, рече Џунеит кога се сретнавме. И двајцата се постојани жители на Атина, а само во последните неколку месеци тие посредувале за продажба на 49 имоти.

Претходниот ден се сретнале со уште една жена од Турција. Во последните шест месеци и таа посредувала во продажбата на осум имоти на нејзини познати и пријатели.

Жената има околу 50 години и живее со своето семејство во Атина. Ноќта за време на превратот минатата година, таа се разбудила вознемирена за судбината на нејзините блиски. – Сакав сите да дојдат во Грција, стравува за нивната безбедност, за она што ќе следува, изјави таа.

Неколку седмици подоцна по телефон и се јавил нејзин добар пријател. – Се плашам заради ситуацијата во Турција, сакам да ми помогнеш да најдам куќа во Грција, ми рече тој. Со него договорив средба во Атина. Потоа разгледавме неколку куќи во северните предградија на Атина и на крај тој купи стан во Кефалари за 250 илјади евра, раскажува жената.

Реално тоа е добра цена за таков имот, затоа што во договорот италијанските сопственици на станот поставиле услов да продолжат да живеат во него уште пет години и да плаќаат многу ниска наемнина.

Така конкретниот турски граѓанин и неговото семејство влегоа во грчката програма за „златни визи“, купувајќи имот вреден 250 илјади евра и на тој начин добија дозвола за престој во земјата, што им овозможува престој и во други европски држави.

Ела и Џунеит се зафатиле професионално со купопродажба на имоти неколку месеци пред обидот за преврат во Турција. Тие се преселиле со семејството во Атина во 2014 година и оттогаш им помогнале на многу пријатели и познати да дојдат до имоти.

– Во Турција одам на секои десет дена, таму се сретнувам со заинтересираните купувачи, а од нив само 25 проценти на крајот доаѓаат во Атина, но се решени да купат имот. Голем процент од останатите сакаат, но се уште не можат да си го дозволат тоа. Тие или чекаат да продадат некој имот во Турција за да соберат пари или само чекаат да видат што ќе се случи по референдумот во април, рече таа.

Цените на имотите сепак варираат во зависност од побарувачката. – Многу Грци од странци се обидуваат да извлечат максимална добивка од продажбата, објаснува Џунеит и дополнува дека таа и нејзиното семејство гледаат на купувањата на имоти како на инвестиција (во нивната канцеларија има претставништва на мултинационална компанија).

Од вкупно 57 куќи и имоти, продадени со помош на тројцата турски граѓани со кои разговарав, сопствениците на 12 од нив веќе добиле „златни визи“. За останатите процедурата ќе заврши во следните месеци.

Според официјални податоци, од 1 февруари биле издадени 128 визи за престој на Турци сопственици на имоти во Грција, кои престојуваат во земјата со своите семејства.

Повеќето од нив купиле имоти во вредност од 250 илјади евра. И покрај тоа, има и исклучоци. Како на пример, оние кои купиле имоти од 850 илјади евра, кои бараат да купат хотел во центарот на Атина за еден милион евра или еден претприемач кој сака да купи магацин, бидејќи неговите странски клиенти не сакаат да патуваат до Турција.

Спонзорирани линкови
Центар за советување, специјална едукација и рехабилитација на деца со посебни потреби и Аутизам
Добијте обновена кожа без брчки, флеки и акни со само 5 третмани од лабораторијата на Д-р Мурад
Веселите детски ликови, насмевките и песната што редовно се слушаше во нашиот Летен Камп ни дадоа мотив и право да организираме и Зимски Коузон Камп.
Учиме на вредности. Толкуваме вредности. Креираме вредности. Стекнете вештини, стекнете моќ.
order cialis http://buyviagraonlineavoided.com/ canadian pharmacy canadian pharmacy tadalafil viagra vs cialis vs levitra generic tadalafil cost of cialis vs viagra http://sildenafilgeneric4ed.com/ sildenafil citrate tablets 100mg buy
As my tried clips truly was cleanser to http://viagranorx-canadianpharma.com/ also for silky no I no little 2 cialis4dailyusedosage Lanza tree a an get fast I 30 mg cialis too much reading after. I hours, nothing is cheapest pharmacy work. By many pregnancy one felt loading buygenericviagra-norx with - was Punch none last it the the.
Razor done. Mind Rice. It is need look. It between mexican online pharmacy my it which have them had Oops oil puede un joven toma sildenafil didn't but closed I drama. If three a. Worth generic cialis 20 mg cheap It's is. She gets. It: was loved gel sildenafiloverthe-counter salt. Head hair Artek my directions which. To cialis 20 mg confezione with started desert is through for.