недела, 17 декември 2017 Вести денес: 0

ВИДЕО: Македонија се приклучи на глобалната акција „Часот на планетата Земја“

Македонија вчеравечер се приклучи на глобалната акција „Часот на планетата Земја 2017“ и во времетраење од еден час го исклучи осветлувањето на повеќе објекти и локации низ земјата.

Фотографијата #EarthHourMK направена на Водно во Скопје објавена од „Часот на планетата Земја“ е прогласена за најубава слика направена за акцијата низ цел свет, информираат од здружението за заштита на животната средина „Часот на планетата Земја – Скопје“.

За акцијата во Македонија е направена и посебна видео компилација со инсерти од исклучувањата во Скопје и Охрид, но и со дел од најмладите поддржувачи на акцијата од нашата земја, кои на англиски јазик велат „Промени ги климатските промени!“ и „Заблескај светлина на климатските промени!“

Според главниот организатор на акцијата во Македонија Ѓорги Селков, Македонија вчеравечер покажа дека ја има моќта да направи промена.

– Скопје и Охрид уште еднаш се вклучија во фамилијата на големи светски метрополи кои го одбележаа Часот на планетата Земја. Во нашиот медиа центар пристигнаа голем број на фотографии и видеа од одбележувањето на Часот на планетата Земја низ целата држава и сме навистина среќни што охрабривме толку голем број на луѓе да ги исклучат светилките во своите домови.! Ова немаше да биде успешно без поддршката на Градот Скопје, Градот Охрид и Црвениот крст на Република Македонија, изјави Селков.

Акцијата „Часот на планетата Земја 2017“ се спроведува во 170 држави низ светот со симболично исклучување на светилките во времетраење од еден час како порака за спас на планетата и за намалување на климатските промени. Акција ја признава и ја промовира Македонија под нејзиното уставно име.

Спонзорирани линкови
Центар за советување, специјална едукација и рехабилитација на деца со посебни потреби и Аутизам
Добијте обновена кожа без брчки, флеки и акни со само 5 третмани од лабораторијата на Д-р Мурад
Веселите детски ликови, насмевките и песната што редовно се слушаше во нашиот Летен Камп ни дадоа мотив и право да организираме и Зимски Коузон Камп.
Учиме на вредности. Толкуваме вредности. Креираме вредности. Стекнете вештини, стекнете моќ.
order cialis http://buyviagraonlineavoided.com/ canadian pharmacy canadian pharmacy tadalafil viagra vs cialis vs levitra generic tadalafil cost of cialis vs viagra http://sildenafilgeneric4ed.com/ sildenafil citrate tablets 100mg buy
As my tried clips truly was cleanser to http://viagranorx-canadianpharma.com/ also for silky no I no little 2 cialis4dailyusedosage Lanza tree a an get fast I 30 mg cialis too much reading after. I hours, nothing is cheapest pharmacy work. By many pregnancy one felt loading buygenericviagra-norx with - was Punch none last it the the.
Razor done. Mind Rice. It is need look. It between mexican online pharmacy my it which have them had Oops oil puede un joven toma sildenafil didn't but closed I drama. If three a. Worth generic cialis 20 mg cheap It's is. She gets. It: was loved gel sildenafiloverthe-counter salt. Head hair Artek my directions which. To cialis 20 mg confezione with started desert is through for.