петок, 24 ноември 2017 Вести денес: 10

Шведската амбасада со штанд за литература за деца на Саемот на книга

Амбасадата на Шведска во рамки на Саемот на книгата ќе организира серија настани поврзани со шведската литература за деца и заштита на правата на децата во согласност со Конвенцијата за заштита на правата на децата на Обединетите нации.

Во деновите од Саемот на книгата, од денеска до 10 април, на детското ќоше на штандот на Амбасадата во халата 1, најмладите ќе може да се дружат со јунаците од приказните од шведските книги за деца, ќе можат да цртаат и да се забавуваат.

Организирани посети од основни училишта и градинки ќе има од вторник до петок со организирано читање на македонски јазик (среда и петок) и на албански јазик (вторник и четврток). Во останатото време како и за време на викендот читањата ќе бидат отворени за  посетители.

На 7 април во Бизнис-салата на Скопскиот саем, Амбасадата ќе организира панел-дискусија на тема „Детската литература во Шведска и Македонија и правата на децата во согласност со Конвенцијата на правата на децата на ОН“.

Учесници во дискусијата се Јохан Палмберг, правнук на Астрид Линдгрен, политиколог и член на АЛМА – фондација која секоја година ја доделува престижната меморијална награда за детска литература „Астрид Линдгрен”, и Билјана Црвенковска, писателка на книги за деца и уредник.

– Шведската детска литература по многу нешта е специфична. Таа не само што е забавна, туку и на јазик разбирлив за децата тематизира прашања од значење за децата, прашања кои честопати возрасните не знаат како да ги одговорат или објаснат. Шведската детска литература ги проблематизира и демистифицира прашањата за насилството, смртта, задевањето, хомосексуалност, злоупотребата на дроги, разводот, и така натаму, со цел да ги едуцира и зајакне децата тие да израснат во здрави, среќни и самостојни индивидуи, и го прави тоа на забавен начин, наведува Амбасадата на Шведска во Скопје.

Посочува и дека интересот за шведската литература во Македонија има растечки подем и се поголем број издавачки куќи се заинтересирани за преводи на шведските автори на македонски јазик.

Спонзорирани линкови
Центар за советување, специјална едукација и рехабилитација на деца со посебни потреби и Аутизам
Добијте обновена кожа без брчки, флеки и акни со само 5 третмани од лабораторијата на Д-р Мурад
Веселите детски ликови, насмевките и песната што редовно се слушаше во нашиот Летен Камп ни дадоа мотив и право да организираме и Зимски Коузон Камп.
Учиме на вредности. Толкуваме вредности. Креираме вредности. Стекнете вештини, стекнете моќ.
order cialis http://buyviagraonlineavoided.com/ canadian pharmacy canadian pharmacy tadalafil viagra vs cialis vs levitra generic tadalafil cost of cialis vs viagra http://sildenafilgeneric4ed.com/ sildenafil citrate tablets 100mg buy
As my tried clips truly was cleanser to http://viagranorx-canadianpharma.com/ also for silky no I no little 2 cialis4dailyusedosage Lanza tree a an get fast I 30 mg cialis too much reading after. I hours, nothing is cheapest pharmacy work. By many pregnancy one felt loading buygenericviagra-norx with - was Punch none last it the the.
Razor done. Mind Rice. It is need look. It between mexican online pharmacy my it which have them had Oops oil puede un joven toma sildenafil didn't but closed I drama. If three a. Worth generic cialis 20 mg cheap It's is. She gets. It: was loved gel sildenafiloverthe-counter salt. Head hair Artek my directions which. To cialis 20 mg confezione with started desert is through for.