понеделник, 20 ноември 2017 Вести денес: 0

ФЕИТ ги претстави новите студиски програми

????????????????????????????????????

Факултетот за електротехника и информациски технологии ги претстави новите студиски програми пред идните бруцоши на денешниот Отворен ден при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје. Студиските програми на средношколците им ги објаснуваа професорите и асистентите на Факултетот.

„ФЕИТ е една од најреномираните високообразовна институции во земјата на која се запишуваат најдобрите средношколци во Македонија. Ги информираме средношколците за тоа на кои студиски програми може да студираат на нашиот факултет и за новините што ги воведовме со последната акредитација на студиските програми. Тие се усогласени и компатибилни со светските трендови во образованието и на студентите им овозможуваат да најдат работа веднаш по завршувањето, секаде во светот“, вели професор д-р Димитар Ташковски, декан на ФЕИТ.

Неговиот колега, професор Славче Пејоски, прв човек на Центарот за нови студенти, вели дека ова е само еден од начините за информирање на потенцијалните студенти на ФЕИТ. Тој најавува низа активности во наредниот период, како и одржување на Отворен ден на Факултетот на 22 април 2017 година, каде може да се добијат уште подетални информации за новите студиски програми и за условите за студирање.

Оваа година, на ФЕИТ се очекува да се запишат околу 650 студенти во учебната 2017/2018 година, од кои 440 бруцоши во државна квота, односно 210 со ко-финансирање. На идните студенти ФЕИТ им нуди седум студиски програми: Електроенергетика, автоматизација и обновливи извори на енергија (ЕАОИЕ), Електроенергетски системи (ЕЕС), Електроенергетика, управување и менаџмент (ЕЕУМ), Компјутерско системско инженерство, автоматика и роботика (КСИАР), Компјутерски технологии и инженерство (КТИ), Компјутерско хардверско инженерство и електроника (КХИЕ) и Телекомуникации и информациско инженерство (ТКИИ). Во досегашното 58-годишно функционирање, на Факултетот дипломирале повеќе од 10.000, речиси 1000 магистри и повеќе од 130 доктори на науки.

Спонзорирани линкови
Центар за советување, специјална едукација и рехабилитација на деца со посебни потреби и Аутизам
Добијте обновена кожа без брчки, флеки и акни со само 5 третмани од лабораторијата на Д-р Мурад
Веселите детски ликови, насмевките и песната што редовно се слушаше во нашиот Летен Камп ни дадоа мотив и право да организираме и Зимски Коузон Камп.
Учиме на вредности. Толкуваме вредности. Креираме вредности. Стекнете вештини, стекнете моќ.
order cialis http://buyviagraonlineavoided.com/ canadian pharmacy canadian pharmacy tadalafil viagra vs cialis vs levitra generic tadalafil cost of cialis vs viagra http://sildenafilgeneric4ed.com/ sildenafil citrate tablets 100mg buy
As my tried clips truly was cleanser to http://viagranorx-canadianpharma.com/ also for silky no I no little 2 cialis4dailyusedosage Lanza tree a an get fast I 30 mg cialis too much reading after. I hours, nothing is cheapest pharmacy work. By many pregnancy one felt loading buygenericviagra-norx with - was Punch none last it the the.
Razor done. Mind Rice. It is need look. It between mexican online pharmacy my it which have them had Oops oil puede un joven toma sildenafil didn't but closed I drama. If three a. Worth generic cialis 20 mg cheap It's is. She gets. It: was loved gel sildenafiloverthe-counter salt. Head hair Artek my directions which. To cialis 20 mg confezione with started desert is through for.