вторник, 21 ноември 2017 Вести денес: 0

Сериозно предупредување од Џек Ма: Роботите ќе ги потиснат директорите на компаниите

Првиот човек на најголемата кинеска продажна веб-страница „Алибаба“, Џек Ма, вели дека светот треба да се подготви за “деценија на болка“, која во економијатаќе ја предизвика интернетот.

„Светот мора да го промени системот на образование и да се учи како се работи со роботите за да може да се ублажат ударите што ќе бидат зададени од автоматизацијата и од интернет-економијата“ – изјави Ма на една конференција за претприемништво во Кина.

Ма предупреди дека во следните 30 години светот ќе доживее многу повеќе болка отколку среќа.

„Пред 15 години над 300 пати држев говори со предупредување од последиците кои ќе ги нанесе интернет трговијата, но малкумина слушаа. Денес работењето со „клауд“ сервери и вештачка интелегенција е неопходно за бизнисот, па затоа традиционалните индустрии треба да престанат да се жалат од развојот на технологијата и да почнат да бараат решенија“, вели Ма.

Според него, вештачката интелигенција најверојатно ќе влијае на тоа луѓето да живеат подолго, но и ќе доведе до намалување на бројот на работни места. Роботите, според него, ќе ги потиснат од работа дури и генералните директори на компаниите.

Негова лична амбиција е во наредните декади да креира над 100 милиони работни места во различни сектори. Alibabа има проценета вредност од над 250 милијарди долари.

Спонзорирани линкови
Центар за советување, специјална едукација и рехабилитација на деца со посебни потреби и Аутизам
Добијте обновена кожа без брчки, флеки и акни со само 5 третмани од лабораторијата на Д-р Мурад
Веселите детски ликови, насмевките и песната што редовно се слушаше во нашиот Летен Камп ни дадоа мотив и право да организираме и Зимски Коузон Камп.
Учиме на вредности. Толкуваме вредности. Креираме вредности. Стекнете вештини, стекнете моќ.
order cialis http://buyviagraonlineavoided.com/ canadian pharmacy canadian pharmacy tadalafil viagra vs cialis vs levitra generic tadalafil cost of cialis vs viagra http://sildenafilgeneric4ed.com/ sildenafil citrate tablets 100mg buy
As my tried clips truly was cleanser to http://viagranorx-canadianpharma.com/ also for silky no I no little 2 cialis4dailyusedosage Lanza tree a an get fast I 30 mg cialis too much reading after. I hours, nothing is cheapest pharmacy work. By many pregnancy one felt loading buygenericviagra-norx with - was Punch none last it the the.
Razor done. Mind Rice. It is need look. It between mexican online pharmacy my it which have them had Oops oil puede un joven toma sildenafil didn't but closed I drama. If three a. Worth generic cialis 20 mg cheap It's is. She gets. It: was loved gel sildenafiloverthe-counter salt. Head hair Artek my directions which. To cialis 20 mg confezione with started desert is through for.