петок, 24 ноември 2017 Вести денес: 10

По прелиминарнот договор со кредиторите, следува решавање на долгот на Грција

Целта на следниот состанок на Еврогрупата е затворање на вториот преглед на програмата и решавање на грчкиот долг и прашањата за примарниот суфицит, изјави денеска во Брисел портпарол на претседателот на еврогрупата Јерун Дејселблум, Михел Рејнс, коментирајќи го прелиминарниот договор што го постигна Грција со кредиторите.

Претходно, Дејселблум на Твитер напиша дека договорот отвора пат за дискусии за одржливоста на грчкиот долг.

Поздравувајќи го прелиминарниот договор тој истакна дека „тој сега ќе биде комплетиран со дискусии во наредните недели за кредибилна стратегија за да се обезбеди одржливост на грчкиот долг“.

За еврокомесарот за економски и финансиски прашања Пјер Московиси, договорот го отвора патот за брзо завршување на вториот преглед на програмата.

„Договорот постигнат во текот на ноќта во Атина за ‘Програмата за поддршка на стабилноста на Грција’ е многу позитивен развој по месеци сложени преговори. Овие нови напори договорени од страна на грчките власти го отвораат патот за брзо завршување на вториот преглед. Брзата примена на овие обврски треба да и овозможи на Еврогрупата да го поддржи овој договор на првата наредна седница. Овој втор преглед има стратешко значење за Грција, затоа што не само што ги обезбедува клучните реформи за модернизација на грчката економија, туку исто така, обезбедува кредибилен фискален пат за годините што доаѓаат, надвор од програмата на Европскиот механизам за стабилност“, соопшти Московиси.

Тој додаде дека во наредните недели сите партнери треба да се договорат за прашањето на грчиот долг.

„Време е да се сврти страница од ова долго и тешко поглавје на штедење за грчкиот народ. Со овој договор, сега треба да напишеме нова приказна на стабилност, раст и вработувања за Грција и за еврозоната како целина“, изјакна еврокомесарот.

Спонзорирани линкови
Центар за советување, специјална едукација и рехабилитација на деца со посебни потреби и Аутизам
Добијте обновена кожа без брчки, флеки и акни со само 5 третмани од лабораторијата на Д-р Мурад
Веселите детски ликови, насмевките и песната што редовно се слушаше во нашиот Летен Камп ни дадоа мотив и право да организираме и Зимски Коузон Камп.
Учиме на вредности. Толкуваме вредности. Креираме вредности. Стекнете вештини, стекнете моќ.
order cialis http://buyviagraonlineavoided.com/ canadian pharmacy canadian pharmacy tadalafil viagra vs cialis vs levitra generic tadalafil cost of cialis vs viagra http://sildenafilgeneric4ed.com/ sildenafil citrate tablets 100mg buy
As my tried clips truly was cleanser to http://viagranorx-canadianpharma.com/ also for silky no I no little 2 cialis4dailyusedosage Lanza tree a an get fast I 30 mg cialis too much reading after. I hours, nothing is cheapest pharmacy work. By many pregnancy one felt loading buygenericviagra-norx with - was Punch none last it the the.
Razor done. Mind Rice. It is need look. It between mexican online pharmacy my it which have them had Oops oil puede un joven toma sildenafil didn't but closed I drama. If three a. Worth generic cialis 20 mg cheap It's is. She gets. It: was loved gel sildenafiloverthe-counter salt. Head hair Artek my directions which. To cialis 20 mg confezione with started desert is through for.