сабота, 18 ноември 2017 Вести денес: 0

Курц: ЕУ треба да го смени курсот на развој за да не ослабне по Брегзит

ЕУ треба да го промени курсот на развој за да не ослабне по Брегзит, изјави австрискиот министер за надворешни работи, Себастијан Курц, кој е и ротациски претседател на Организацијата за европска безбедност и соработка (ОБСЕ), пренесе ТАСС.

„ЕУ преживува преломен момент поради Брегзит. Ние ќе направиме се што е можно во рамки на австриското претседателство со Советот на ЕУ, во 2018 година, Унијата да не стане послаба по излегувањето на Велика Британија од неа“, се наведува во соопштението на Курц по повод Денот на Европа.

„ЕУ треба да стане посилна во решавањето на важни прашања во сферата на надворешната политика, безбедноста, одбраната, во заедничката одбрана на надворешните граници или во засилувањето на конкурентната способност на економскиот простор на светската сцена“, подвлече Курц.

„Но, Унијата не треба да се меша во сферите кои подобро се управуваат на национално или регионално ниво. Во оваа врска не гледам смисла за натамошно изедначување на политиката и социјалната сфера или во областа на здравствената заштита“.

Шефот на австриската дипломатија призна дека серијата непријатни настани од минатото довеле до зголемување на јазот меѓу ЕУ и нејзините граѓани, поради што Унијата треба да го промени својот курс.

Австрија ќе биде ротациски претседател на ЕУ во втората половина на 2018 година.

Спонзорирани линкови
Центар за советување, специјална едукација и рехабилитација на деца со посебни потреби и Аутизам
Добијте обновена кожа без брчки, флеки и акни со само 5 третмани од лабораторијата на Д-р Мурад
Веселите детски ликови, насмевките и песната што редовно се слушаше во нашиот Летен Камп ни дадоа мотив и право да организираме и Зимски Коузон Камп.
Учиме на вредности. Толкуваме вредности. Креираме вредности. Стекнете вештини, стекнете моќ.
order cialis http://buyviagraonlineavoided.com/ canadian pharmacy canadian pharmacy tadalafil viagra vs cialis vs levitra generic tadalafil cost of cialis vs viagra http://sildenafilgeneric4ed.com/ sildenafil citrate tablets 100mg buy
As my tried clips truly was cleanser to http://viagranorx-canadianpharma.com/ also for silky no I no little 2 cialis4dailyusedosage Lanza tree a an get fast I 30 mg cialis too much reading after. I hours, nothing is cheapest pharmacy work. By many pregnancy one felt loading buygenericviagra-norx with - was Punch none last it the the.
Razor done. Mind Rice. It is need look. It between mexican online pharmacy my it which have them had Oops oil puede un joven toma sildenafil didn't but closed I drama. If three a. Worth generic cialis 20 mg cheap It's is. She gets. It: was loved gel sildenafiloverthe-counter salt. Head hair Artek my directions which. To cialis 20 mg confezione with started desert is through for.