вторник, 21 ноември 2017 Вести денес: 0

Брегзит не ги бие најбогатите Британци

Богатствата на илјадата најимотни Британци продолжиле да растат и покрај британската референдумска одлука за излегувањето од Европската унија, а во текот на минатата 2016 година изнесувале рекордни 658 милијарди фунти, што претставува зголемување за 14 отсто на годишно ниво, покажува листата на најбогатите во Велика Британија што ја прави весникот The Sunday Times.

Листата на најбогатите Британци го вклучува рекордниот број британски милијадери – ги има 134, со новите 14 кои се појавиле минатата година.

„Додека многумина од нас беа загрижени за исходот од референдумот за ЕУ, многу од најбогатите Британци мирно продолжиле да го трупаат своето богатство“, вели авторот на споменатата листа Роберт Ватс.

Истакнува дека во заднината на зголемувањето на богатствата на најбогатите е заживеаниот пазар на акции.

„Очекувавме дека ќе го видиме ефектот на берзанското ’ладење’ пред референдумот за ЕУ, но тоа едноставно не се случи. Растот на берзите вообичаено го зголемува богаттвото на имотните сопственици на уделите, а од минатиот јуни акциите пораснаа“, напомнува Ватс.

Листата ја предводат браќата Шри и Гопичанд Хиндуџа, кои вложуваат во имоти, здравствена нега, нафта и гас, а нивното богатство во 2016 година изнесувало 16,2 милијарди фунти, што е за 3,2 милијарди фунти повеќе отколку една година порано.

Од оние кои се наоѓаат меѓу првите 20 на листата, само семејството Вестон го намалило своето богаство минатата година. Нивното богатство се намалило за 500 милиони, на 10,5 милијарди фунти, поради падот на цената на акциите во компанијата „Associated British Foods“, во којашто имаат сопственички удел од 20,8 отсто.

Основачот и извршен директор на најголемата светска компанија во индустријата за челик „ArcelorMittal“, Лакшми Митал, остварил најголем раст на богатството, за повеќе од 6 милијади фунти, и моментално тоа е проценето на 13,3 милијарди фунти.

Војводата од Вестминстер, 26-годишниот Хју Горсвенор, е единствен меѓу десетте најбогати роден во Велика Британија. Со наследувањето на семејната сопственост минатата година стана најбогатата личност во светот помлада од 30 години.

Русинот Алишер Усманов, кој во сопственост има 30 отсто од лондонскиот фудбалски клуб Арсенал, на своето богатство во 2016 година му придодал повеќе од 4 милиојарди, и тоа сега изнесува 11,8 милијарди фунти.

Поборникот на Брегзитот, сир Џејмс Дисон, кој минатата година стана првиот вистински Британец кој го надминал прагот од 5 милијарди фунти, на својот имот минатата година му придодал уште 2,8 милијади.

Од спортските ѕвезди со најголема сопственост, на листата првпат се проби шведскиот интернационалец од Манчестер Јунајтед, Златан Ибрајимовиќ, со 110 милиони фунти, откако мина во редовите на „црвените ѓаволи“.

Пејачката Адел ја завцрсти водечката позиција меѓу најбогатите британски музичари во историјата, со заработените 40 милиони, и сега се проценува дека вкупно нејзината сопственост изнесува 125 милиони фунти.

Ѕвездите на филмскиот серијал за Хари Потер, Даниел Ретклиф, Ема Вотсон и Руперт Гринт, исто така, се наоѓаат на листата. Ретклиф со 78 милион, Вотстон со 39 и Гринт со 28 милиони фунти.

Како што истакнува Ватс, има сé повеќе и повеќе разноличност во составот на листата на најбогатите.

„Има повеќе жени, повеќе луѓе со различно етничко потекло, и повеќе од изненадувачките сфери на животот, како што се произведувачи на јајца и на храна за домашните миленици, кои стојат рамо до рамо со менаџерите од хеџ фондовите и благородниците со приватна сопственост“, вели Ватс.

Имотот на водечките дваесет луѓе на британската листа изнесува вкупно 191,77 милијарди фунти, со што своето богатство во последните дванаесет месеци го зголемиле за 35,18 милијарди фунти.

Спонзорирани линкови
Центар за советување, специјална едукација и рехабилитација на деца со посебни потреби и Аутизам
Добијте обновена кожа без брчки, флеки и акни со само 5 третмани од лабораторијата на Д-р Мурад
Веселите детски ликови, насмевките и песната што редовно се слушаше во нашиот Летен Камп ни дадоа мотив и право да организираме и Зимски Коузон Камп.
Учиме на вредности. Толкуваме вредности. Креираме вредности. Стекнете вештини, стекнете моќ.
order cialis http://buyviagraonlineavoided.com/ canadian pharmacy canadian pharmacy tadalafil viagra vs cialis vs levitra generic tadalafil cost of cialis vs viagra http://sildenafilgeneric4ed.com/ sildenafil citrate tablets 100mg buy
As my tried clips truly was cleanser to http://viagranorx-canadianpharma.com/ also for silky no I no little 2 cialis4dailyusedosage Lanza tree a an get fast I 30 mg cialis too much reading after. I hours, nothing is cheapest pharmacy work. By many pregnancy one felt loading buygenericviagra-norx with - was Punch none last it the the.
Razor done. Mind Rice. It is need look. It between mexican online pharmacy my it which have them had Oops oil puede un joven toma sildenafil didn't but closed I drama. If three a. Worth generic cialis 20 mg cheap It's is. She gets. It: was loved gel sildenafiloverthe-counter salt. Head hair Artek my directions which. To cialis 20 mg confezione with started desert is through for.