вторник, 21 ноември 2017 Вести денес: 0

Албанија ја напуштаат приближно онолку лекари колку што дипломираат

Во последните две години Албанија ја напуштаат прближно онолку лекари колку што дипломираат. Овој алармантен податок го изнесе Ректорот на Универзитетот за медицина во Тирана, Арбен Ѓата, хирург, според кого, се помал е и бројот на лекари на специјализација.

– Споредено со претходните години, се помал е бројот на лекарите кои специјализираат на некоја гранка од медицината. Тоа секако е последица на фактот што голем број лекари ја напуштија Албанија. Многу набрзо ќе се соочиме со голем проблем во здравстениот систем, бидејќи бројот на оние кои ја напуштаат земјава, во последнте две години е приблжно идентичен со бројот на ново дипломираните лекари, изјави за телевизјата Ора њус, ректорот Ѓата.

Во серијата емисии посветени на недостигот, посебно на лекари специјалисти, по загрижувачката состојба во регионалните болници во Лушња и Берат, синоќа беше прикажана состојбата во Фиер, каде како и во другите болници, дел од недостигот на лекари ги пополнуваат со веќе пензионирани.

– Во Регионалната болница во Фиер имаме шест педијатри, од нив тројца веќе пензионирани, кои со голем напор ги задржуваме за да можеме да одговориме на потребите. Замислете, имаме само еден ренгенолог, ни недостигаат двајца лекари реаниматори, потоа гинеколози, зашто тројца од четворица колку што работат кај нас треба да заминат во пензија, а ни недостига и кардиолог, вели заменик директорот на Регионалната болница во Фиер, Андреа Долаку.

Одливот на лекари и средномедицски кадар во Албанија е присутен со години наназад и од година во година станува се позагрижувачка појава. Причина се подобите услови за работа и секако многу повисоките плати.

Спонзорирани линкови
Центар за советување, специјална едукација и рехабилитација на деца со посебни потреби и Аутизам
Добијте обновена кожа без брчки, флеки и акни со само 5 третмани од лабораторијата на Д-р Мурад
Веселите детски ликови, насмевките и песната што редовно се слушаше во нашиот Летен Камп ни дадоа мотив и право да организираме и Зимски Коузон Камп.
Учиме на вредности. Толкуваме вредности. Креираме вредности. Стекнете вештини, стекнете моќ.
order cialis http://buyviagraonlineavoided.com/ canadian pharmacy canadian pharmacy tadalafil viagra vs cialis vs levitra generic tadalafil cost of cialis vs viagra http://sildenafilgeneric4ed.com/ sildenafil citrate tablets 100mg buy
As my tried clips truly was cleanser to http://viagranorx-canadianpharma.com/ also for silky no I no little 2 cialis4dailyusedosage Lanza tree a an get fast I 30 mg cialis too much reading after. I hours, nothing is cheapest pharmacy work. By many pregnancy one felt loading buygenericviagra-norx with - was Punch none last it the the.
Razor done. Mind Rice. It is need look. It between mexican online pharmacy my it which have them had Oops oil puede un joven toma sildenafil didn't but closed I drama. If three a. Worth generic cialis 20 mg cheap It's is. She gets. It: was loved gel sildenafiloverthe-counter salt. Head hair Artek my directions which. To cialis 20 mg confezione with started desert is through for.