петок, 24 ноември 2017 Вести денес: 10

ОН предупреди дека американските буџетски кратења ќе попречат во изведувањето мисии

Планираното, од американската влада, драстично намалување на буџетот, се заканува да ја остави ОН неспособна да ги реализира основните мисии, изјави портпаролот на Светската организација Стефан Џужарик.

Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон, побара во вторникот, водечката светска сила да го намали буџетот за дипломатијата и меѓународната помош за повеќе од 30 проценти во однос на претходната година. Намалувањето достигнува 60 проценти од финансирањето, обезбедено од Вашингтон за мировни операции.

Ако предложениот буџет биде одобрен, за ОН ќе стане невозможно да продолжи да ја врши својата основна работа во корист на мирот, развојот, човековите права и хуманитарната помош, рече Џужарик.

САД имаат најголем удел во финансирањето на ОН, обезбедувајќи 22 проценти од буџетот за функционирање на организација, во вредност од вкупно 4,5 милијарди долари, и 28,5 проценти од буџетот од 7,9 милијарди долари за операции за поддршка на мирот .

Вашингтон смета дека не треба да финансира повеќе од 25 проценти од трошоците за овие операции.

Џужарик истакна дека од преземањето на функцијата во јануари новиот генерален секретар на ОН Антониу Гутереш покажал волја за реформи и е сосема свесен за потребата од ограничување на трошоците.

– Сепак, нам ни се потребни средства за да ги исполнуваме нашите ангажмани, додаде тој.

Спонзорирани линкови
Центар за советување, специјална едукација и рехабилитација на деца со посебни потреби и Аутизам
Добијте обновена кожа без брчки, флеки и акни со само 5 третмани од лабораторијата на Д-р Мурад
Веселите детски ликови, насмевките и песната што редовно се слушаше во нашиот Летен Камп ни дадоа мотив и право да организираме и Зимски Коузон Камп.
Учиме на вредности. Толкуваме вредности. Креираме вредности. Стекнете вештини, стекнете моќ.
order cialis http://buyviagraonlineavoided.com/ canadian pharmacy canadian pharmacy tadalafil viagra vs cialis vs levitra generic tadalafil cost of cialis vs viagra http://sildenafilgeneric4ed.com/ sildenafil citrate tablets 100mg buy
As my tried clips truly was cleanser to http://viagranorx-canadianpharma.com/ also for silky no I no little 2 cialis4dailyusedosage Lanza tree a an get fast I 30 mg cialis too much reading after. I hours, nothing is cheapest pharmacy work. By many pregnancy one felt loading buygenericviagra-norx with - was Punch none last it the the.
Razor done. Mind Rice. It is need look. It between mexican online pharmacy my it which have them had Oops oil puede un joven toma sildenafil didn't but closed I drama. If three a. Worth generic cialis 20 mg cheap It's is. She gets. It: was loved gel sildenafiloverthe-counter salt. Head hair Artek my directions which. To cialis 20 mg confezione with started desert is through for.