сабота, 25 ноември 2017 Вести денес: 0

Каде грешат младите претприемачи?

Успешните претприемачи постојано размислуваат како да ги поправат грешките кои ги направиле во изминатиот период, но и како да ја унапредат својата компанија. Но, постојат некои лоши навики кои се карактеристични за повеќе луѓе во деловниот свет.

Ова се некои од нив:

Преземате премногу улоги

Ако сте одличен менаџер, тоа не значи дека со самото тоа сте и добар експерт за маркетинг, или односи со јавност. Најдобра е опцијата да изнајмите луѓе, кои се стручни во својата област. Луѓето најчесто не се добри во мултитаскингот како што често се мисли.

Работите секој ден во неделата

Има период кога ќе бидете затрупани со работа и тогаш едноставно ќе мора да работите 7 дена во неделата. Но, тоа никако не смее да стане правило. Секој човек, па така и претприемачот има потреба од денови за одмор, со цел мозокот и телото да се одморат и да се подготват за следните напори и искушенија.

Постојано сте во потрага по пари

Иако парите ви се примарна причина за работата со која се занимавате, одредена граница на страста мора да постои. Еднаш кога и ако финансиски ви тргне, многу е лесно да западнете во замка, каде профитот ви станува најважен, а со тоа неминовно се намалува квалитетот на производите, како и останатите компоненти кои го правеле успешен. Потребно е да направите план колку вреди вашето време, колку очекувате да заработите, но сепак да бидете реални.

Премногу зависите од пријателите

Вработувањето на блиски пријатели во компанијата, звучи како примамлива идеја. Но, често таквиот пристап се покажува како погрешен. Важно е да ги вработите најдобрите луѓе со најдобрите квалификации. Ако притоа тоа се ваши пријатели, добро, но немојте тоа да ви биде пресудна причина.

Не го одвојувате деловниот живот од приватниот

Ова е тесно поврзано со веќе наведената ставка за премногу работни денови. Колку од нас проверуваат службени мејлови пред спиење, сметајќи дека не станува збор за деловна, туку за приватна сфера. Истражувањата покажаа дека таквите активности го попречуваат сонот, а со самото тоа и ефикасноста на работа следниот ден. Исто така, експертите не препорачуваат користење на било какви електронски направи три часа пред спиење.

Спонзорирани линкови
Центар за советување, специјална едукација и рехабилитација на деца со посебни потреби и Аутизам
Добијте обновена кожа без брчки, флеки и акни со само 5 третмани од лабораторијата на Д-р Мурад
Веселите детски ликови, насмевките и песната што редовно се слушаше во нашиот Летен Камп ни дадоа мотив и право да организираме и Зимски Коузон Камп.
Учиме на вредности. Толкуваме вредности. Креираме вредности. Стекнете вештини, стекнете моќ.
order cialis http://buyviagraonlineavoided.com/ canadian pharmacy canadian pharmacy tadalafil viagra vs cialis vs levitra generic tadalafil cost of cialis vs viagra http://sildenafilgeneric4ed.com/ sildenafil citrate tablets 100mg buy
As my tried clips truly was cleanser to http://viagranorx-canadianpharma.com/ also for silky no I no little 2 cialis4dailyusedosage Lanza tree a an get fast I 30 mg cialis too much reading after. I hours, nothing is cheapest pharmacy work. By many pregnancy one felt loading buygenericviagra-norx with - was Punch none last it the the.
Razor done. Mind Rice. It is need look. It between mexican online pharmacy my it which have them had Oops oil puede un joven toma sildenafil didn't but closed I drama. If three a. Worth generic cialis 20 mg cheap It's is. She gets. It: was loved gel sildenafiloverthe-counter salt. Head hair Artek my directions which. To cialis 20 mg confezione with started desert is through for.