четврток, 23 ноември 2017 Вести денес: 14

Жежов: со договорот ќе се исечат корените на нашиот идентитет

Историчарот Никола Жежов предупредува дека односите меѓу Македонија и Бугарија ќе се влошат ако се потпише договорот за добрососедство. Тој смета дека тоа што се градело со децении наназад за подобрување на односите помеѓу двете држави преку ноќ се се сруши.

– Најпроблематичен дел според мене е тоа што во овие моменти се политизира историската наука и длабокото навлегување на политиката во науката е секако штетно и од секогаш било штетно. Тоа што сме го говореле ние со нашите колеги историчари од Бугарија останува поврзано со историјата, ние многупати со нив сме имале различни мислења по суштински прашања, меѓутоа тоа не не спречувало да седнеме и да разговараме со научни факти. И доколку сега политиката се вмеша во научниот дел ќе биде многу штетно и ќе биде погубно, порача Жежов.

Тој истакна и дека доколку се прифател членот за заедничка историја на двете држави ќе се исечат корените на македонскиот идентитет и тогаш ќе излезе дека Македонците ја признаваат тезата дека се настанати како вештачка нација.

-Македонскиот народ и бугарскиот се два различни народи, имаат сличности во одредени делови, но тие се различни и не можеме да зборуваме за заедничка историја за време на Илинденското востание, за време на Втората светска војна, што ќе славиме ние кога во Втората светска војна поголемиот дел од Македонија била под бугарска окупација. Ниту еден Бугарски војник не дојде во Македонија да помогне околу Илинденското востание.

Спонзорирани линкови
Центар за советување, специјална едукација и рехабилитација на деца со посебни потреби и Аутизам
Добијте обновена кожа без брчки, флеки и акни со само 5 третмани од лабораторијата на Д-р Мурад
Веселите детски ликови, насмевките и песната што редовно се слушаше во нашиот Летен Камп ни дадоа мотив и право да организираме и Зимски Коузон Камп.
Учиме на вредности. Толкуваме вредности. Креираме вредности. Стекнете вештини, стекнете моќ.
order cialis http://buyviagraonlineavoided.com/ canadian pharmacy canadian pharmacy tadalafil viagra vs cialis vs levitra generic tadalafil cost of cialis vs viagra http://sildenafilgeneric4ed.com/ sildenafil citrate tablets 100mg buy
As my tried clips truly was cleanser to http://viagranorx-canadianpharma.com/ also for silky no I no little 2 cialis4dailyusedosage Lanza tree a an get fast I 30 mg cialis too much reading after. I hours, nothing is cheapest pharmacy work. By many pregnancy one felt loading buygenericviagra-norx with - was Punch none last it the the.
Razor done. Mind Rice. It is need look. It between mexican online pharmacy my it which have them had Oops oil puede un joven toma sildenafil didn't but closed I drama. If three a. Worth generic cialis 20 mg cheap It's is. She gets. It: was loved gel sildenafiloverthe-counter salt. Head hair Artek my directions which. To cialis 20 mg confezione with started desert is through for.