недела, 17 декември 2017 Вести денес: 0

ВМРО-ДПМНЕ: 150 милиони евра нов долг

Владата до крајот на годинава ќе го зголеми долгот за 150 милиони евра – обвини ВМРО-ДПМНЕ. Според партијата, Владата на СДСМ продолжува со континуирано издавање на државни хартии од вредност и само досега по основ на овие аукции ја задолжи Македонија за 70 милиони евра.

„Владата на СДС упорно продолжува да ја задолжува Република Македонија со издавање на државни хартии од вредност, чин кој до пред неколку месеци СДС го оценуваше како тежок криминал, па дури им се закануваше на заинтересираните банки. СДС тогаш со помош на нивните медиумски мегафони креваа паника и хистерија, а денес истите премолчуваат и одобруваат“ – велат од ВМРО-ДПМНЕ.

На пример, последната аукција изнесуваше 10,6 милиони евра, од која само 227 илјади евра ќе се вратат како отплата на доспеан долг, а остатокот е чист долг на грбот на граѓаните.

„Нема ни збор за што ќе се искористат овие пари, дали со нив ќе се прави некој пат, некоја канализација, некое училиште, градинка или болница. Напротив, средствата за ваквите проекти во ребалансот тие безмилосно ги кратат. Министерството вели дека новиот долг ќе го користи за тековно финансирање на буџетот“ – алармираше Соња Гелова – Стојанова од ВМРО-ДПМНЕ.

Министерот за финансии, Драган Тевдовски вели дека целта на задолжувањата е да се обезбедат средства по најповолна каматна стапка.

„За да се реализираат постојните расходи во Буџетот за 2017 година, Министерството за финансии ќе започне на домашниот пазар да повлекува поголеми износи од оние кои доспеваат, односно ќе го зголеми нето повлекувањето на државни хартии од вредност. Истовремено, Министерството за финансии ќе ја намали фреквенцијата на одржување на аукции на државни хартии од вредност на два пати месечно“ – изјави Тевдовски.

Сепак, она што сега го прави Финансии под Тевдовски е истата практика од претходно, која СДСМ во опозиција жестоко ја критикуваше.

„Ние тоа го користевме за враќање на претходно доспеани долгови“ – вели поранешниот министер за финансии Кирил Миноски.

Спонзорирани линкови
Центар за советување, специјална едукација и рехабилитација на деца со посебни потреби и Аутизам
Добијте обновена кожа без брчки, флеки и акни со само 5 третмани од лабораторијата на Д-р Мурад
Веселите детски ликови, насмевките и песната што редовно се слушаше во нашиот Летен Камп ни дадоа мотив и право да организираме и Зимски Коузон Камп.
Учиме на вредности. Толкуваме вредности. Креираме вредности. Стекнете вештини, стекнете моќ.
order cialis http://buyviagraonlineavoided.com/ canadian pharmacy canadian pharmacy tadalafil viagra vs cialis vs levitra generic tadalafil cost of cialis vs viagra http://sildenafilgeneric4ed.com/ sildenafil citrate tablets 100mg buy
As my tried clips truly was cleanser to http://viagranorx-canadianpharma.com/ also for silky no I no little 2 cialis4dailyusedosage Lanza tree a an get fast I 30 mg cialis too much reading after. I hours, nothing is cheapest pharmacy work. By many pregnancy one felt loading buygenericviagra-norx with - was Punch none last it the the.
Razor done. Mind Rice. It is need look. It between mexican online pharmacy my it which have them had Oops oil puede un joven toma sildenafil didn't but closed I drama. If three a. Worth generic cialis 20 mg cheap It's is. She gets. It: was loved gel sildenafiloverthe-counter salt. Head hair Artek my directions which. To cialis 20 mg confezione with started desert is through for.