вторник, 16 јануари 2018 Вести денес: 0

Тевдовски: 363 милиони евра скриени долгови

Вкупно 360 милиони евра се неплатените обврски на државните институции, заклучно со 31 мај 2017 година, соопшти министерот за финансии Драган Тевдовски. Тој тврди дека најмногу должат буџетските институции и јавните претпријатија, основани од Република Македонија.

Кај буџетските корисници најголемиот износ на неплатени обврски е во финансирање дејности од областа на културата во износ од 2,4 милијарди денари, главно направени за изградба на салата на Филхармонијата, Драмскиот театар, објектот Мајка Тереза и Театарот Велес.

Неплатените обврски на јавните здравствени установи изнесуваат 3,2 милијарди денари, а најголеми се во Институтот за трансфузиона медицина, Општа болница „8 Септември“ Скопје и Клиниката за хируршки болести „Свети Наум Охридски“ – Скопје.

Шест милијарди денари се неплатените обврски на јавните претпријатија, а најголеми се во МЖ Транспорт, АД Мепсо и Македонија пат.

Општините имаат неплатени обврски од 4,6 милијарди денари, при што најголеми неплатени обврски имаат Охрид, Тетово и Карпош. Општина Гостивар не доставила информации до Министерството. Локалните претпријатија основани од општините имаат неплатени обврски од 2,5 милијарди денари, а највисоки обврски имаат во Куманово, Охрид и во градот Скопје.

Со Светска банка се договора проект за справување со овие обврски и развивање механизми за нивно спречување во иднина.

Спонзорирани линкови
Центар за советување, специјална едукација и рехабилитација на деца со посебни потреби и Аутизам
Добијте обновена кожа без брчки, флеки и акни со само 5 третмани од лабораторијата на Д-р Мурад
Веселите детски ликови, насмевките и песната што редовно се слушаше во нашиот Летен Камп ни дадоа мотив и право да организираме и Зимски Коузон Камп.
Учиме на вредности. Толкуваме вредности. Креираме вредности. Стекнете вештини, стекнете моќ.
order cialis http://buyviagraonlineavoided.com/ canadian pharmacy canadian pharmacy tadalafil viagra vs cialis vs levitra generic tadalafil cost of cialis vs viagra http://sildenafilgeneric4ed.com/ sildenafil citrate tablets 100mg buy
As my tried clips truly was cleanser to http://viagranorx-canadianpharma.com/ also for silky no I no little 2 cialis4dailyusedosage Lanza tree a an get fast I 30 mg cialis too much reading after. I hours, nothing is cheapest pharmacy work. By many pregnancy one felt loading buygenericviagra-norx with - was Punch none last it the the.
Razor done. Mind Rice. It is need look. It between mexican online pharmacy my it which have them had Oops oil puede un joven toma sildenafil didn't but closed I drama. If three a. Worth generic cialis 20 mg cheap It's is. She gets. It: was loved gel sildenafiloverthe-counter salt. Head hair Artek my directions which. To cialis 20 mg confezione with started desert is through for.