петок, 24 ноември 2017 Вести денес: 0

ММФ ги зачува своите прогнози за растот на светската економија

Меѓународниот монетарен фонд ги остави непроменети своите прогнози за светската економија оваа и следната година, иако се преразгледува зголемувањето на очекувањата за еврозоната и Кина.

Во својот извештај „Светски економски прогнози“, ММФ наведува дека растот на светскиот БДП ќе биде 3,5 проценти во 2017 и 3,6 проценти во 2018 година. Последната прогноза беше објавена во април.

Преразгледана беше прогнозата за САД, каде се очекува раст од 2,1% оваа и следната година, што е многу под трите проценти очекувани од Владата на американскиот претседател Доналд Трамп.

„Прогнозите за оваа година беа преразгледани кон зголемување во многу земји од еврозоната, вклучувајќи ги Германија, Шпанија, Франција и Италија, каде растот во првото тромесечие од годинава ги надмина очекувањата, благодарение на внатрешната побарувачка која беше поголема од очекуваното“ – смета ММФ.

За Кина, исто така, се зголемени прогнозите, соодветно 6,7 отсто оваа година и 6,4 проценти во 2018 година.

Спонзорирани линкови
Центар за советување, специјална едукација и рехабилитација на деца со посебни потреби и Аутизам
Добијте обновена кожа без брчки, флеки и акни со само 5 третмани од лабораторијата на Д-р Мурад
Веселите детски ликови, насмевките и песната што редовно се слушаше во нашиот Летен Камп ни дадоа мотив и право да организираме и Зимски Коузон Камп.
Учиме на вредности. Толкуваме вредности. Креираме вредности. Стекнете вештини, стекнете моќ.
order cialis http://buyviagraonlineavoided.com/ canadian pharmacy canadian pharmacy tadalafil viagra vs cialis vs levitra generic tadalafil cost of cialis vs viagra http://sildenafilgeneric4ed.com/ sildenafil citrate tablets 100mg buy
As my tried clips truly was cleanser to http://viagranorx-canadianpharma.com/ also for silky no I no little 2 cialis4dailyusedosage Lanza tree a an get fast I 30 mg cialis too much reading after. I hours, nothing is cheapest pharmacy work. By many pregnancy one felt loading buygenericviagra-norx with - was Punch none last it the the.
Razor done. Mind Rice. It is need look. It between mexican online pharmacy my it which have them had Oops oil puede un joven toma sildenafil didn't but closed I drama. If three a. Worth generic cialis 20 mg cheap It's is. She gets. It: was loved gel sildenafiloverthe-counter salt. Head hair Artek my directions which. To cialis 20 mg confezione with started desert is through for.