четврток, 23 ноември 2017 Вести денес: 0

Претседателот Хашим Тачи ги чека партиите за надминување на политичкиот грч

Косовскиот претседател Хашим Тачи денеска на консултативна средба ги чека преставнците на политичките партии за да разговараат околу ситуацијата по предвремените парламентарни избори, одржани на 11 јуни.

– Известуваме дека в понеделник во 10 часот, Претседателот на Република Косово, Хашим Тачи ќе одржи консултативна средба со претставниците на парламентарните политички партии во врска со одредувањето датум за одржување на првата седница на новиот законодавен дом,произлезен од вонредните парламентарни избори,-стои во соопштението од кабинетот на Тачи.

Дел од претставниците на политичките партии кои имаат пратеници поканата на Тачи ја сметаат за непотребна.

Движењето„Самоопределување“, Демократскиот сојуз на Косово и „Листа српска“ потврдија дека нема да учествуваат на средбата.

– Тачи нема никаква законска обврска да ги поканува политичките субјекти за да се консултира околу денот и датумот на одржување на конститувната седница на Парламентот а ние немаме никаква законска обврска да одиме на таа средба,- изјавиле од „Самоопределување“.

Дека нема да присуствуваат на средбата преку својот профил на фејсбук потврди и лидерот на Демократскиот сојуз на Косово,Иса Мустафа.

– Како лидер на ДСК нема да учествувам на средбата свикана од претседателот на држвата,бидејќи сметам дека вакви средби се непотребни и оти тие се во насока на купување време за ниски манипулации со пратенците и луѓето од ПАН и нивните слуги,-напиша Мустафа.

И претседателот на „Српска листа“, Горан Ракиќ изјави дека „Српска листа“ нема да оди на консултации за датумот за оддржување на конститутивната седница на косовското собрание.

– Како претседател на „Српска листа“ се заблагодарувам на поканата за консултации за датумот за одддржување на конститутивната седница на Собранието и можам да кажам дека „Српска листа“ нема да оди на тој состанок. Пратениците на „Српска листа“ ќе се појават на поканата за верификација на мандатите во согласност со законот, но не сакаме српските пратеници и српскиот народ да бидат меѓу чеканот и наковалната,- соопшти Ракиќ.

Дел од косовските политички аналитичари сметат дека Косово веќе е во инстуцонална криза и оти шефот на државата со средбата само купува време за коалицијата ПАН,во која е и неговата демократска партија за да обезбедат потребен број пратеници за формирање Влада.

Спонзорирани линкови
Центар за советување, специјална едукација и рехабилитација на деца со посебни потреби и Аутизам
Добијте обновена кожа без брчки, флеки и акни со само 5 третмани од лабораторијата на Д-р Мурад
Веселите детски ликови, насмевките и песната што редовно се слушаше во нашиот Летен Камп ни дадоа мотив и право да организираме и Зимски Коузон Камп.
Учиме на вредности. Толкуваме вредности. Креираме вредности. Стекнете вештини, стекнете моќ.
order cialis http://buyviagraonlineavoided.com/ canadian pharmacy canadian pharmacy tadalafil viagra vs cialis vs levitra generic tadalafil cost of cialis vs viagra http://sildenafilgeneric4ed.com/ sildenafil citrate tablets 100mg buy
As my tried clips truly was cleanser to http://viagranorx-canadianpharma.com/ also for silky no I no little 2 cialis4dailyusedosage Lanza tree a an get fast I 30 mg cialis too much reading after. I hours, nothing is cheapest pharmacy work. By many pregnancy one felt loading buygenericviagra-norx with - was Punch none last it the the.
Razor done. Mind Rice. It is need look. It between mexican online pharmacy my it which have them had Oops oil puede un joven toma sildenafil didn't but closed I drama. If three a. Worth generic cialis 20 mg cheap It's is. She gets. It: was loved gel sildenafiloverthe-counter salt. Head hair Artek my directions which. To cialis 20 mg confezione with started desert is through for.