понеделник, 20 ноември 2017 Вести денес: 0

Рускиот пијанист Александар Синчук на „Охридско лето“

Музичката програма на 57. издание на фестивалот „Охридско лето“ продолжува со вечерашниот концерт на рускиот пијанист Александар Синчук.

Маестро Синчук светската кариера ја започнува по победата на четвртиот интернационален натпревар „Сергеј Рахманинов“ во 2008 година во Москва, по која како деветнаесетгодишен пијанист настапува на соло-рецитал во „Карнеги хол“ во Њујорк. Ангажманите денес го носат во концертните сали низ Русија, но и во Украина, Србија, Бугарија, Италија, Шпанија, Германија, Австрија, Велика Британија, Португалија, Франција, Данска, Луксембург, Израел, Мароко и САД.

Синчук дипломира и магистрира во класата на Валериј Пјасетски на Московскиот конзерваториум, а во 2014 година се здобива и со диплома од школата за музика „Торнтон“ во Лос Анџелес, каде студира во класата на американскиот пијанист и прв победник на конкурсот „Чајковски“, проф. Даниел Полак. Се усовршува кај истакнатите пијанисти Наум Штаркман, Рудолф Бухбиндер и Дмитри Башкиров. Во 2015 година е назначен за асистент на Московскиот државен конзерваториум.

Тој е лауреат на повеќе значајни национални и меѓународни натпревари меѓу кои прва награда и златен медал на натпреварот „Владимир Хоровиц“ во Киев и „Гран при“ на натпреварот „Интерлакен“ во Берн. Како стипендист на фондацијата „Владимир Спиваков“ му се укажува шанса да настапува солистички и со оркестри во Русија и надвор од неа. Настапува со истакнатите диригенти како Валериј Гергиев, Владимир Спиваков, Дмитри Јуровски, Дмитри Васиљев, Валери Полјански, Максим Ешкенаси, Хауард Грифитс и др. Во 2009 година го издава ЦД-то „Романси од Сергеј Рахманинов“ заедно со баритонот Павел Барански, а исто така снима солистички компакт-диск во Големата сала на Московскиот конзерваториум со дела од руските мајстори Чајковски, Скрјабин и Рахманинов.

На програмата на концертот во катедралната црква „Света Софија“ од 20:30 часот се избрани дела на Чајковски и Рахманинов.

Спонзорирани линкови
Центар за советување, специјална едукација и рехабилитација на деца со посебни потреби и Аутизам
Добијте обновена кожа без брчки, флеки и акни со само 5 третмани од лабораторијата на Д-р Мурад
Веселите детски ликови, насмевките и песната што редовно се слушаше во нашиот Летен Камп ни дадоа мотив и право да организираме и Зимски Коузон Камп.
Учиме на вредности. Толкуваме вредности. Креираме вредности. Стекнете вештини, стекнете моќ.
order cialis http://buyviagraonlineavoided.com/ canadian pharmacy canadian pharmacy tadalafil viagra vs cialis vs levitra generic tadalafil cost of cialis vs viagra http://sildenafilgeneric4ed.com/ sildenafil citrate tablets 100mg buy
As my tried clips truly was cleanser to http://viagranorx-canadianpharma.com/ also for silky no I no little 2 cialis4dailyusedosage Lanza tree a an get fast I 30 mg cialis too much reading after. I hours, nothing is cheapest pharmacy work. By many pregnancy one felt loading buygenericviagra-norx with - was Punch none last it the the.
Razor done. Mind Rice. It is need look. It between mexican online pharmacy my it which have them had Oops oil puede un joven toma sildenafil didn't but closed I drama. If three a. Worth generic cialis 20 mg cheap It's is. She gets. It: was loved gel sildenafiloverthe-counter salt. Head hair Artek my directions which. To cialis 20 mg confezione with started desert is through for.