вторник, 21 ноември 2017 Вести денес: 0

Од утре заедничка вежба на АРМ и Армијата на САД на Криволак

Конвој со 120 борбени возила на Вооружените сили на САД утре преку граничниот премин со Бугарија „Деве Баир“ ќе пристигнат во Македонија по повод заедничката вежба на АРМ и Вооружените сили на САД „DRAGOON GUARDIAN 17“.

Како што информираа денеска од Министерството за одбрана и Армијата на Република Македонија, вежбата е наменета за поддршка на целите за обука за зајакнување на стандардните оперативни процедури на инженерските и АБХО единиците од составот на АРМ, како и унапредување на заемното разбирање меѓу АРМ и ВС на САД.

Потполковник Тони Јаневски брифираше за активностите за време на вежбата која започнува утре со доаѓањето на конвојот возила со 300 припадници на Вооружените силите на САД од инженерскиот сквадрон кои во Куманово по свечената церемонија и обраќањата на министерката за одбрана Радмила Шекеринска и амбасадорот на САД во Македонија Џес Бејли, ќе ја презентираат опремата.

Следните два дена, во рамки на цивилно-воената соработка, возилата ќе бидат презентирани во Скопје, Штип и Велес при што преку интеракција со локалното населенија покрај презентацијата ќе се реализираат фитнес сесии како и детски натпревари.

На 31 автуст на Криволак ќе се одржи отворен Ден за високи гости и медиуми. На 3 и 4 август продолжуваат активностите со цивилно воената соработка во Струмица и Струга каде покрај презентацијата на опремата ќе се одржи и фудбалски натпревар помеѓи припадниците од двете армии со локален клуб.

Командантот на инженерскиот баталјон Васил Митевски информираше дека на полигонот „Криволак“ утре и задутре ќе започнат и заедничките активности на двете армии на која АРМ со 95 припадници ќе ја прикаже подготвеноста во одговор на сценариото подготвено за вежбата. Прва активност ќе биде изработката Полетна-слетна патека (ПСП) за безпилотни летала во должина од 300 и широка 30 метри. ПСП ќе биде изработена по сите стандарди на американската војска, а ќе остане во користење на АРМ. За време на вежбата инженерците ќе расчистуваат патишта од импровизирани експлозивни направи, а АБХО единиците ќе увежбуваат заштита од атомско оружје и начинот на деконтаминација. Како последна активност, според Митевски, ќе биде запознавање со личните вооружувања на двете армии при што ќе бидат изведени и боеви гаѓања.

На вежбата, како што појасни капетанот во ВС на САД Патрик Енрикез, ќе бидат користени возилата „Buffalo“, „Humvee“ и оклопниот транспортер „Striker“, а дел од истите ќе бидат и презентирани низ градовите во државата.

Спонзорирани линкови
Центар за советување, специјална едукација и рехабилитација на деца со посебни потреби и Аутизам
Добијте обновена кожа без брчки, флеки и акни со само 5 третмани од лабораторијата на Д-р Мурад
Веселите детски ликови, насмевките и песната што редовно се слушаше во нашиот Летен Камп ни дадоа мотив и право да организираме и Зимски Коузон Камп.
Учиме на вредности. Толкуваме вредности. Креираме вредности. Стекнете вештини, стекнете моќ.
order cialis http://buyviagraonlineavoided.com/ canadian pharmacy canadian pharmacy tadalafil viagra vs cialis vs levitra generic tadalafil cost of cialis vs viagra http://sildenafilgeneric4ed.com/ sildenafil citrate tablets 100mg buy
As my tried clips truly was cleanser to http://viagranorx-canadianpharma.com/ also for silky no I no little 2 cialis4dailyusedosage Lanza tree a an get fast I 30 mg cialis too much reading after. I hours, nothing is cheapest pharmacy work. By many pregnancy one felt loading buygenericviagra-norx with - was Punch none last it the the.
Razor done. Mind Rice. It is need look. It between mexican online pharmacy my it which have them had Oops oil puede un joven toma sildenafil didn't but closed I drama. If three a. Worth generic cialis 20 mg cheap It's is. She gets. It: was loved gel sildenafiloverthe-counter salt. Head hair Artek my directions which. To cialis 20 mg confezione with started desert is through for.