петок, 24 ноември 2017 Вести денес: 0

Укинат притворот за обвинетиот за убиството на Матилоски

Основниот суд од Охрид ја укина мерката притвор за Бојан Угреновиќ (30), српскиот државјанин обвинет за убиство на охриѓанецот Димитар Матилоски ноќта на пречекот на 2016 година.

Тоа е последица на недоречености во легислативата, оттаму што Судот не успеа во законскиот рок од една година да донесе правосилна пресуда по предметот.

Судот во Охрид во првото судење го прогласи обвинетиот за виновен, изрекувајќи му затворска казна во времетраење од 16 години. На првото рочиште по предметот одржано на 15 декември 2016 година обвинетиот целосно ја призна вината, изразувајќи жалење за смртниот исход и каење за стореното дело.

Одбраната потоа ја обжали одлуката и пресудата пред Апелацискиот суд во Битола, кој поради одредени забелешки го врати предметот на повторено судење.

Поради одредени технички причини повтореното судење на почна навремено, поради непојавување на обвинетиот на првиот, односно на неговиот адвокат на вториот закажан датум за првото рочиште. На третиот обид за почеток на повтореното судење, обвинетиот го смени целосно својот исказ по однос на обвинението, изјаснувајќи се како невин за делото што му се става на товар.

Менувањето на исказот правно значи потреба од сосема ново судење, односно целосно враќање на процесот од самиот почеток. Истовремено на тој начин истекува притворот за обвинетиот, за кого се уште важат мерки на претпазливост, да не ја напушта територијата на Република Македонија, одземена му е патната исправа пасош и обврзан е да се јавува пред надлежниот орган.

Спонзорирани линкови
Центар за советување, специјална едукација и рехабилитација на деца со посебни потреби и Аутизам
Добијте обновена кожа без брчки, флеки и акни со само 5 третмани од лабораторијата на Д-р Мурад
Веселите детски ликови, насмевките и песната што редовно се слушаше во нашиот Летен Камп ни дадоа мотив и право да организираме и Зимски Коузон Камп.
Учиме на вредности. Толкуваме вредности. Креираме вредности. Стекнете вештини, стекнете моќ.
order cialis http://buyviagraonlineavoided.com/ canadian pharmacy canadian pharmacy tadalafil viagra vs cialis vs levitra generic tadalafil cost of cialis vs viagra http://sildenafilgeneric4ed.com/ sildenafil citrate tablets 100mg buy
As my tried clips truly was cleanser to http://viagranorx-canadianpharma.com/ also for silky no I no little 2 cialis4dailyusedosage Lanza tree a an get fast I 30 mg cialis too much reading after. I hours, nothing is cheapest pharmacy work. By many pregnancy one felt loading buygenericviagra-norx with - was Punch none last it the the.
Razor done. Mind Rice. It is need look. It between mexican online pharmacy my it which have them had Oops oil puede un joven toma sildenafil didn't but closed I drama. If three a. Worth generic cialis 20 mg cheap It's is. She gets. It: was loved gel sildenafiloverthe-counter salt. Head hair Artek my directions which. To cialis 20 mg confezione with started desert is through for.