недела, 17 декември 2017 Вести денес: 0

Нема да ви простиме!

Предаторската влада на СДС започна со распродажбата на Република Македонија.
Денес, 1-ви август, на само ден пред најсветиот празник на Македонците, 2-ри Август, црпнатиот стави потпис на Договорот (останатиот дел од насловот не заслужува да биде споменат бидејќи е тешка измама и лага) со кој ќе се стави крај на автохтоната, на нашата Македонска историја и идентитет. Под паролата дека Договорот се потпишува за побрз влез во НАТО и во ЕУ велепредавниците заборавија да споменат една многу важна работа, а тоа е дека овој Договор е антиевропски и дека истиот се коси со сите заеднички европски вредности врз кои почивала и денес почива ЕУ.
Зарем Заев, Димитров и Шеќеринска навистина заборавија дека европскиот идентитет не е ништо друго, ниту нешто помалку од збир на националните идентитети на земјите-членки на ЕУ, и дека секоја земја-членка и покрај прифаќањето на европскиот идентитет со членството во Унијата и натаму мошне внимателно и сериозно си ги чува и негува елементите на својот национален идентитет, елементите што го прават секој народ свој и различен од другите што живеат во останатите земји-членки. Ниту една земја-членка на ЕУ го нема распродадено својот национален идентитет за да влезе во ЕУ. Таква приказна не постои. Напротив.
Секоја земја-членка на Унијата се труди со должна почит кон своите национални посебности истите да ги зачува, да ги негува и да ги развива што е можно повеќе со цел преку нивната посебност да изврши влијание врз моделирањето на новата содржина на европскиот идентитет колку што е можно повеќе. Во тоа и се состои смислата и убавината на европската интеграција. Во тоа и лежи убавината на европското заедништво. Преку взаемното почитување на различностите што не прават единствени, а сепак свои, се негуваат цивилизациските придобивки да се биде вистински и голем европјанин. Токму оваа вредност на негување на различностите во заедничките европски политики го задржала толку децении концептот на европскиот проект се уште жив и се уште актуелен и привлечен.
Но, поентата на заедништвото не е во негирањето и уништувањето на националните истории и вредностите на европските народи, туку во големината на народите да бидат прифатени такви какви што вистински се, такви какви што од секогаш биле и се трудат вечно да останат. Европскиот идентитет како колективен идентитет на многу народи никогаш не инсистирал, ниту барал промена на личните карти на народите пред нивното влегување и зачленување во европското семејство. Напротив.
Европскиот идентитет бара освестени народи, народи кои се самопочитуваат и кои имаат достоинство гласно и јасно да кажат кои се, што се, и што сакаат од ЕУ. Народи кои без разлика на се, без разлика кој соседен или друг народ мисли за него, и за неговата историја останува свој бедем, останува цврст и решителен да ги зачува своите вредности и да ги вгради во европскиот мозаик своите вредности што заслужуваат европска почит.
Националниот идентитет никогаш не смее да биде предмет на негирање и игнорирање од која било страна при неговото вградување во европскиот идентитет, затоа што токму европскиот идентитет е широко отворен простор во кој се прифаќаат сите национални разлики, сите специфичности, сите обележја на одделните народи.
Што ќе и е на ЕУ идентитет што дава забрани, што создава ограничувања, што прави препреки? Дали ЕУ смета дека со бугарското негирање на македонскиот идентитет навистина ќе биде поквалитетна, а нејзиниот идентитет побогат?
Што ќе и е на Унијата европски идентитет кој преку толерирањето на бугарските рампи не дозволува влез на Македонски елементи во неговата содржина? Дали европското семејство навистина знае да ги чува сопствените вредности ако гледаме колку е немоќно да спречи класично негирање на Македонци од страна на свој член? Дали Унијата навистина се бори за посебностите на секој член без разлика дали станува збор за земја-членка или земја-кандидатка за членство во ЕУ?
Која е целта на европската интеграција ако таа, пред се, е наменета да дезинтегрира и да дезавуира посебности на еден народ? Која е смислата на народното заедништво во некаква повисока европска форма ако тоа заедништво од старт поништува, стигматизира, негира народ што бара членство?
Ако европскиот идентитет е збир на различности што сите нас треба да не направат посилни и поединствени токму поради разликите што ги имаме, а не поради вештачкото вкалапување на еден во друг народ, тогаш нашиве политички предатори имаат навистина сериозен проблем со разбирањето на ЕУ. На европскиот идентитет и на Унијата не сме им потребни како немакедонци, како претопена, безлична, аморфна маса на индивидуи согласна да биде фрлена во прегратките на бугарскиот народ без никаква разумна и оправдана причина. На европскиот идентитет и на ЕУ сме им потребни со сета своја историска и идентитетска убавина, со сето достоинство и гордост дека припаѓаме на Македонскиот народ, дека зборуваме свој, посебен од сите други јазици, македонски јазик, дека имаме своја и само своја Македонска историја, дека имаме Македонски херои што оставиле силен печат во креирањето на европската историја и колективен идентитет, дека имаме свои традиционални вредности што не прават исправени и горди Македонци.
Договорот што денес го шарнаа двајца минливи и менливи политичари никогаш нема да биде прифатен од нас Македонците.
А вам Заев, Димитров, Шеќеринска и сите останати колабористи нека ви служат на чест лагите и манипулациите што ги истуривте врз нас за да го оправдате овој велепредавнички договор.
Вам и на сите останати замешатели и гробари на Македонскиот народ никогаш нема да ви биде простено!

Проф. д-р Тања Каракамишева

Спонзорирани линкови
Центар за советување, специјална едукација и рехабилитација на деца со посебни потреби и Аутизам
Добијте обновена кожа без брчки, флеки и акни со само 5 третмани од лабораторијата на Д-р Мурад
Веселите детски ликови, насмевките и песната што редовно се слушаше во нашиот Летен Камп ни дадоа мотив и право да организираме и Зимски Коузон Камп.
Учиме на вредности. Толкуваме вредности. Креираме вредности. Стекнете вештини, стекнете моќ.
order cialis http://buyviagraonlineavoided.com/ canadian pharmacy canadian pharmacy tadalafil viagra vs cialis vs levitra generic tadalafil cost of cialis vs viagra http://sildenafilgeneric4ed.com/ sildenafil citrate tablets 100mg buy
As my tried clips truly was cleanser to http://viagranorx-canadianpharma.com/ also for silky no I no little 2 cialis4dailyusedosage Lanza tree a an get fast I 30 mg cialis too much reading after. I hours, nothing is cheapest pharmacy work. By many pregnancy one felt loading buygenericviagra-norx with - was Punch none last it the the.
Razor done. Mind Rice. It is need look. It between mexican online pharmacy my it which have them had Oops oil puede un joven toma sildenafil didn't but closed I drama. If three a. Worth generic cialis 20 mg cheap It's is. She gets. It: was loved gel sildenafiloverthe-counter salt. Head hair Artek my directions which. To cialis 20 mg confezione with started desert is through for.