петок, 24 ноември 2017 Вести денес: 10

Мадуро го пролонгира конституирањето на Уставотворното собрание

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро го пролонгира конституирањето на новото Уставотворно Собрание, што беше закажано за денеска, за 24 часа, додека во исто време британската фирма ангажирана за набљудување на гласањето објави дека Владата ја фалсификувала бројката за излезност на изборите.

Државната обвинителка Луиса Ортега, една од најголемите критичари на Мадуро, изјави дека отворила истрага за скандалозната изборна измама.

– Именував двајца обвинители да истражат четворица членови на Националниот изборен совет за таквиот скандалозен акт, истакна Отрега.

Мадуро ги негира обвиненувањата дека демократијата во Венецуела е загрозена со контроверзните избори за Уставотворното собрание и ги оцени како „реакција на меѓународниот непријател“.

Тој, исто така ги отфрли и оценките дека минатонделните избори биле наместени.

Претседателот на Националното собрание на Венецуела, кое е под контрола на опозицијата, Хулио Боргес најави дека ќе побара истрага за наводите дека излезноста била зголемена за најмалку еден милион гласови.

Тој додаде дека податоците од софтверската компанија „Смартматик“ во целост го потврдуваат тоа во што се сомневаат опозициските лидери и независните аналитичари.

Извршниот директор на „Смартматик“, Антонио Мугика изјави дека резултатите забележани од нивните системи и тие на Националната изборна комисија укажуваат дека без сомнеж се манипулирало со бројката на излезени граѓани на гласање.

Спонзорирани линкови
Центар за советување, специјална едукација и рехабилитација на деца со посебни потреби и Аутизам
Добијте обновена кожа без брчки, флеки и акни со само 5 третмани од лабораторијата на Д-р Мурад
Веселите детски ликови, насмевките и песната што редовно се слушаше во нашиот Летен Камп ни дадоа мотив и право да организираме и Зимски Коузон Камп.
Учиме на вредности. Толкуваме вредности. Креираме вредности. Стекнете вештини, стекнете моќ.
order cialis http://buyviagraonlineavoided.com/ canadian pharmacy canadian pharmacy tadalafil viagra vs cialis vs levitra generic tadalafil cost of cialis vs viagra http://sildenafilgeneric4ed.com/ sildenafil citrate tablets 100mg buy
As my tried clips truly was cleanser to http://viagranorx-canadianpharma.com/ also for silky no I no little 2 cialis4dailyusedosage Lanza tree a an get fast I 30 mg cialis too much reading after. I hours, nothing is cheapest pharmacy work. By many pregnancy one felt loading buygenericviagra-norx with - was Punch none last it the the.
Razor done. Mind Rice. It is need look. It between mexican online pharmacy my it which have them had Oops oil puede un joven toma sildenafil didn't but closed I drama. If three a. Worth generic cialis 20 mg cheap It's is. She gets. It: was loved gel sildenafiloverthe-counter salt. Head hair Artek my directions which. To cialis 20 mg confezione with started desert is through for.