недела, 17 декември 2017 Вести денес: 0

Вработените на УСЈЕ на работа пеш или со автобус

Во рамки на годинешната „Европска недела на мобилност“

Активното вклучување на Цементарница УСЈЕ во одбележување на „Европската недела на мобилност“ продолжува и оваа година. Покрај досегашните активности, УСЈЕ годинава ангажира и два автобусa со кои вработените и менаџментот од поодалечените места ќе се превезуваат до своето работно место. На тој начин, вработените и менаџментот ќе се мотивираат во текот на „Европската недела на мобилност“, да ги остават своите автомобили дома и на работа да дојдат со организиран превоз, пеш или со велосипед.
Вработените на УСЈЕ покрај ова, ќе бидат и дел од традицоналното велосипедско дефиле што ќе се одржи на 22 септември во Скопје. Покрај учеството во обележувањето на „Европската недела на мобилност“, УСЈЕ организира и спроведува низа активности за поголема мобилност, заштита на животната средина и промоција на здравиот начин на живот. Во таа насока веќе подолг временски период се одржува акција во која секоја среда вработените доаѓаат на работа без автомобили и на таков начин преку личен пример, ја потврдуваат својата заложба за заштита на животната средина и промоција на здравиот начин на живот.
„Навистина сум среќен што активностите кои произлегуваат од нашата корпоративна култура и придонесуваат за заштита на животната средина, добиваат сé поорганизирана форма и стануваат се по масовни. Убеден сум дека ова е вистинскиот начин да ги промениме нашите навики и на индивидуално и на групно ниво. Нашето учество во „Европската недела на мобилност“ е веќе традиција и се надевам дека бројот на учесници и понатаму ќе расте, изјави Борис Хрисафов, главен извршен директор на Цементарница УСЈЕ.
Активностите за обележување на „Европската недела на мобилност“ се одвиваа под мотото „Сподели и оди напред“, во организација на Град Скопје, Министерството за животна средина и просторно планирање, Делегацијата на Европската унија во земјава и УНДП. Целта на сите активности со кои се промовира одржливата мобилост е да се испрати пораката дека користењето на алтернативните видови транспорт придонесува за унапаредување на животната средина и здравјето на луѓето и затоа тие треба да бидат првиот избор, пред автомобилите.
Традиционално, Цементарница УСЈЕ се вклучува во голем број глобални и национални активности за заштита и унапредување на животната средина. Целите на ваквите активности се составен дел од деловната култура на Цементарница УСЈЕ, која од декември 2008-ма е потписник и локален член на „Глобал Компакт“ договорот на Обединетите Нации. Со потпишување на овој договор, Цементарница Усје АД ги прифати десетте принципи на добро корпоративно управување, меѓу кои е и заштитата на животната средина.

Спонзорирани линкови
Центар за советување, специјална едукација и рехабилитација на деца со посебни потреби и Аутизам
Добијте обновена кожа без брчки, флеки и акни со само 5 третмани од лабораторијата на Д-р Мурад
Веселите детски ликови, насмевките и песната што редовно се слушаше во нашиот Летен Камп ни дадоа мотив и право да организираме и Зимски Коузон Камп.
Учиме на вредности. Толкуваме вредности. Креираме вредности. Стекнете вештини, стекнете моќ.
order cialis http://buyviagraonlineavoided.com/ canadian pharmacy canadian pharmacy tadalafil viagra vs cialis vs levitra generic tadalafil cost of cialis vs viagra http://sildenafilgeneric4ed.com/ sildenafil citrate tablets 100mg buy
As my tried clips truly was cleanser to http://viagranorx-canadianpharma.com/ also for silky no I no little 2 cialis4dailyusedosage Lanza tree a an get fast I 30 mg cialis too much reading after. I hours, nothing is cheapest pharmacy work. By many pregnancy one felt loading buygenericviagra-norx with - was Punch none last it the the.
Razor done. Mind Rice. It is need look. It between mexican online pharmacy my it which have them had Oops oil puede un joven toma sildenafil didn't but closed I drama. If three a. Worth generic cialis 20 mg cheap It's is. She gets. It: was loved gel sildenafiloverthe-counter salt. Head hair Artek my directions which. To cialis 20 mg confezione with started desert is through for.