сабота, 18 ноември 2017 Вести денес: 0

САМИТОТ МАКЕДОНИЈА2025 ПРЕРАСНА ВО ПРЕПОЗНАТЛИВ РЕГИОНАЛЕН БРЕНД

Со интересни дискусии за можностите и предизвиците во медиумската и телекомуникациската индустрија, како и за последните трендови во социјалните медиуми и платформи се отвори вториот ден од Самитот Македонија2025. Врвни експерти од земјата и регионот зборуваа за тоа како паметните индустрии можат да помогнат во развојот на македонската економија и да отворат нови кариерни можности за луѓето кои живеат во Македонија.
Вања Јосифовски кој е главен технички директор во Pinterest, САД, гледајќи ја големината на пазарот на Македонија изјави дека „Развојот на потрошувачки бизнис секогаш треба да има меѓународна перспектива со аспирации за раст кои ја вклучуваат барем балканската област. Постојат водечки даватели на услуги кои не се пробиле на балканскиот пазар, а некои од овие бизнис модели може да се прилагодат на оваа област“.
„Потребен е развој на потенцијалите на нашата земја, инвестирање во зелените економии за да го следиме истовремено и трендот на развиените земји, инвестирањето во руралните потенцијали, туризмот, ИТ секторот и многу други. Се надевам дека ќе се насочиме кон паметно менаџирање со ресурсите на нашата земја, со развој и унапредување на домашните бизниси и одржливост и унапредување на странските инвестиции во земјата“. – истакна Зоран Мартиновски, раководител на МФК Корпорацијата на Светската банка за Македонија и Црна Гора, копретседавач на Самитот и член на Одборот на директори на Македонија2025.
Билјана Марковиќ-Стаменова, извршната директорка на Македонија 2025 потенцира дека „Самитот Македонија2025 стана препознатлив регионален бренд кој нè прави горди Македонци. Оваа година истиот изобилуваше со теми – визии за иднината, но сепак релевантни и применливи во Македонија и регионот.“
Во текот на вториот ден од официјалната програма се очекуваат интересни дискусии за неколку значајни теми, како што се: обновливите извори на енергија и технологиите на иднината, успехот на Израел како стартап нација и за тоа како Македонија би можела да стане центар за паметни индустрии во регионот и пошироко.

Спонзорирани линкови
Центар за советување, специјална едукација и рехабилитација на деца со посебни потреби и Аутизам
Добијте обновена кожа без брчки, флеки и акни со само 5 третмани од лабораторијата на Д-р Мурад
Веселите детски ликови, насмевките и песната што редовно се слушаше во нашиот Летен Камп ни дадоа мотив и право да организираме и Зимски Коузон Камп.
Учиме на вредности. Толкуваме вредности. Креираме вредности. Стекнете вештини, стекнете моќ.
order cialis http://buyviagraonlineavoided.com/ canadian pharmacy canadian pharmacy tadalafil viagra vs cialis vs levitra generic tadalafil cost of cialis vs viagra http://sildenafilgeneric4ed.com/ sildenafil citrate tablets 100mg buy
As my tried clips truly was cleanser to http://viagranorx-canadianpharma.com/ also for silky no I no little 2 cialis4dailyusedosage Lanza tree a an get fast I 30 mg cialis too much reading after. I hours, nothing is cheapest pharmacy work. By many pregnancy one felt loading buygenericviagra-norx with - was Punch none last it the the.
Razor done. Mind Rice. It is need look. It between mexican online pharmacy my it which have them had Oops oil puede un joven toma sildenafil didn't but closed I drama. If three a. Worth generic cialis 20 mg cheap It's is. She gets. It: was loved gel sildenafiloverthe-counter salt. Head hair Artek my directions which. To cialis 20 mg confezione with started desert is through for.