вторник, 21 ноември 2017 Вести денес: 0

Анѓушев носи закони сам на себе: Укината е царината за производ кој го користи само неговата фирма

Вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев ја злоупотребува државната функција на секој можен начин. Владата вчера ја укина царината за увоз на електрични литиум – јонски акумулатори кои ги користи само фирмата „Брако“ која е во сопственост на Кочо Анѓушев, и која овие батерии треба да ги вгради во моторни возила за специјална намена – чистење на улици и патишта со електричен погон. „Брако“ треба да произведе 35 вакви возила, а на овој начин Вицепремиерот, дополнително ќе си го зголеми личното богатство за неколку милиони евра, пишува порталот Економски.

-Од царинските давачки за овие акумулатори ќе бидат ослободени само производителите на машини и други производители кои користат вакви батерии, а нема да бидат ослободени трговци кои понатаму би ги препродавале, соопштија од Владата.

Од погоре споменатото може да се заклучи дека Анѓушев е единственото лице, како правен субјект, кое ќе има бенефит од укинување на оваа давачка, бидејќи само неговата фирма користи вакви батерии, а притоа не се јавува како препродавач, што значи дека законот е прецизно утврден како би ја опфатил неговата фирма, иако всушност станува збор за уште еден класичен пример на конфликт на интереси, односно, злоупотребување на службената функција, исто како што имаше и во случајот хидроелектрани „Тополка“ и во случајот со фамозниот тендер на ЕЛЕМ, во кој Анѓушев јавно призна дека управителите во неговите фирми се само статисти, а тој е оној кој одлучува за бизнис зделките на неговите фирми.

Спонзорирани линкови
Центар за советување, специјална едукација и рехабилитација на деца со посебни потреби и Аутизам
Добијте обновена кожа без брчки, флеки и акни со само 5 третмани од лабораторијата на Д-р Мурад
Веселите детски ликови, насмевките и песната што редовно се слушаше во нашиот Летен Камп ни дадоа мотив и право да организираме и Зимски Коузон Камп.
Учиме на вредности. Толкуваме вредности. Креираме вредности. Стекнете вештини, стекнете моќ.
order cialis http://buyviagraonlineavoided.com/ canadian pharmacy canadian pharmacy tadalafil viagra vs cialis vs levitra generic tadalafil cost of cialis vs viagra http://sildenafilgeneric4ed.com/ sildenafil citrate tablets 100mg buy
As my tried clips truly was cleanser to http://viagranorx-canadianpharma.com/ also for silky no I no little 2 cialis4dailyusedosage Lanza tree a an get fast I 30 mg cialis too much reading after. I hours, nothing is cheapest pharmacy work. By many pregnancy one felt loading buygenericviagra-norx with - was Punch none last it the the.
Razor done. Mind Rice. It is need look. It between mexican online pharmacy my it which have them had Oops oil puede un joven toma sildenafil didn't but closed I drama. If three a. Worth generic cialis 20 mg cheap It's is. She gets. It: was loved gel sildenafiloverthe-counter salt. Head hair Artek my directions which. To cialis 20 mg confezione with started desert is through for.