сабота, 18 ноември 2017 Вести денес: 0

Шилегов мандатот го почна со делби и говор на омраза, не пропушти да си препише проекти од Трајановски

На својот прв говор градоначалникот Петре Шилегов почна со делби и своите политички противници ги нарече фашисти, а себе си се прогласи за антифашист.

-Ние мораме да се погрижиме фашизмот никогаш повеќе да не завладее во нашиот град, истакна Шилегов, прогласувајќи го претходното владеење со градот Скопје за фашистичкиот период во кој се изградија нови булевари, канализации, паркови, водоводи, и многу нови проекти.

Потоа Шилегов за чистиот воздух кој беше и главен проект на неговата кампања не понуди решение, но затоа не пропушти да каже дека ќе се ревидирал проектот Скопје 2014 и дека ќе рушеле споменици.

-Денес сме исправени пред слични предизвици и ни претстои процес во кој мораме одлучно да пристапиме кон решавањето на проблемите наследени со таканаречениот проект „Скопје 2014”, рече Шилегов.

Шилегов не пропушти да се пофали и со проект на Коце Трајановски, па така тој ја спомена партизанската работилна за која градот Скопје и Трајановски издвои средства, испланира, изработи проект и започна со реконструкција. Тој, овој проект започнат на почетокот на годината, си го присвои згора на тоа го осуди Трајановски за негрижа.

Нивниот спомен музеј на илегалната партизанска работилница за оружје веќе неколку години е затворен, како што рече, поради негрижа.

– Наскоро овој музеј повторно ќе биде отворен, а јас како градоначалник ќе се погрижам да биде повидлив и попосетен од нашите сограѓани, рече Шилегов.

Доколку се разгледа при советот за јавни набавки ќе се види дека на почетокот на оваа година во февруари е објавен тендер, во време кога со градот управуваше Трајановски, претходно е изработен темелен проект за реконструкција. Потпишан е договор со фирмата Урбан ОИнвест на 27 март во вредност од 1.6 милиони денари и на истиот интензивно се работи. Овој музеј се наоѓал меѓу хотелот „Стоун бриџ“ и Комерцијална банка во центарот на Скопје

Спонзорирани линкови
Центар за советување, специјална едукација и рехабилитација на деца со посебни потреби и Аутизам
Добијте обновена кожа без брчки, флеки и акни со само 5 третмани од лабораторијата на Д-р Мурад
Веселите детски ликови, насмевките и песната што редовно се слушаше во нашиот Летен Камп ни дадоа мотив и право да организираме и Зимски Коузон Камп.
Учиме на вредности. Толкуваме вредности. Креираме вредности. Стекнете вештини, стекнете моќ.
order cialis http://buyviagraonlineavoided.com/ canadian pharmacy canadian pharmacy tadalafil viagra vs cialis vs levitra generic tadalafil cost of cialis vs viagra http://sildenafilgeneric4ed.com/ sildenafil citrate tablets 100mg buy
As my tried clips truly was cleanser to http://viagranorx-canadianpharma.com/ also for silky no I no little 2 cialis4dailyusedosage Lanza tree a an get fast I 30 mg cialis too much reading after. I hours, nothing is cheapest pharmacy work. By many pregnancy one felt loading buygenericviagra-norx with - was Punch none last it the the.
Razor done. Mind Rice. It is need look. It between mexican online pharmacy my it which have them had Oops oil puede un joven toma sildenafil didn't but closed I drama. If three a. Worth generic cialis 20 mg cheap It's is. She gets. It: was loved gel sildenafiloverthe-counter salt. Head hair Artek my directions which. To cialis 20 mg confezione with started desert is through for.