петок, 15 декември 2017 Вести денес: 0

Нацев: И по три недели убиецот на Јанушев и помагачите се уште се на слобода

Поминаа три недели од свирепата ликвидација на младиот Јанушев, а убиецот и неговите помагачи се сеуште на слобода. Како може момче да биде ликвидирано на среде улица во Скопје пред очите на минувачи, а никој да не е приведен после 21 ден?, прашува Александар Нацев од ВМРО-ДПМНЕ на денешната прес-конференција.

Тој прашува како може половина час после бруталната егзекуција сите да ги знаат инволвираните, а полицијата да им дозволи тие слободно да си заминат, да се сокријат?

-Кој им помогна да избегаат? Кој ги пренесе до граница? Со чиј автомобил заминаа и кој ги пропушти? Сите овие прашања мора да бидат одговорени и мора да има одговорност? МВР после две недели излезе со идентитет на едно лице, но нема одговори и за него. Кој го ослободил од затвор и каде е неговата одговорност? Дали знаеле за неговите контакти со подземјето и со структури блиски до СДС ? Од каде му е оружјето, доколку навистина е тој сторителот? Како може лице кое е во затвор туку така да си дојде пред кафуле и ладнокрвно да убие момче?,прашува Нацев.

Тој додава дека целата јавност гледа дека некој ги крие главните играчи кои стојат зад оваа мафијашка ликвидација.

-Три недели цело Скопје зборува за идентитетот на убиецот, а јавноста се сомнева дека лицето за кое е распишана потерница, не е вистинскиот убиец, туку обичен криминалец кој ја прифатил на себе одговорноста да биде некаде засолнет и гонет, но за некаков надомест. Граѓаните говорат дека се штити лице блиско до врвот на власта, поврзано со фамозната „Омерта секјурити“, која по доаѓањето на СДС на власт забрзано се шири на пазарот за обезбедување на лица и имот. Информациите кои кружат во медиумите велат дека инволвираните во убиството на Мартин Јанушев се блиски пријатели на Зоран и Вице Заеви и на криминалната врхушка на СДС. МВР е ставена во погон на „Омерта“, се затвораат локали кои ја немаат налепницата на агенцијата, а непречено работат оние кои платиле на агенцијата на хунтата на власт. Граѓаните се исплашени, а во МВР владее молк. Еден ден по убиството на младиот Јанушев, беше пукано и од автомобил во движење во станот на советник на Зоран Заев, во јавноста се шпекулира дека истиот му помагал на убиецот на Јанушев, но МВР не излегува со информации, кој и зошто пукал, истакнува тој.

Нацев вели дека мафијата владее со државата, а мафијашките кланови охрабрени од хунтата на власт пукаат на сред бел ден и убиваат луѓе на улица.

-МВР не ја извршува основната должност на своето постоење – Одржување на јавниот ред и мир и чување на граѓаните. Граѓаните се во грч, мафијата во Македонија во 21 век доби свој заштитник во лицето на Оливер Спасовски и СДС. За ваквата неодговорност, еден ден некој ќе мора да одговара. Најмалку што може Оливер Спасовски да направи во моментов е да си поднесе оставка, нагласува Нацев.

Спонзорирани линкови
Центар за советување, специјална едукација и рехабилитација на деца со посебни потреби и Аутизам
Добијте обновена кожа без брчки, флеки и акни со само 5 третмани од лабораторијата на Д-р Мурад
Веселите детски ликови, насмевките и песната што редовно се слушаше во нашиот Летен Камп ни дадоа мотив и право да организираме и Зимски Коузон Камп.
Учиме на вредности. Толкуваме вредности. Креираме вредности. Стекнете вештини, стекнете моќ.
order cialis http://buyviagraonlineavoided.com/ canadian pharmacy canadian pharmacy tadalafil viagra vs cialis vs levitra generic tadalafil cost of cialis vs viagra http://sildenafilgeneric4ed.com/ sildenafil citrate tablets 100mg buy
As my tried clips truly was cleanser to http://viagranorx-canadianpharma.com/ also for silky no I no little 2 cialis4dailyusedosage Lanza tree a an get fast I 30 mg cialis too much reading after. I hours, nothing is cheapest pharmacy work. By many pregnancy one felt loading buygenericviagra-norx with - was Punch none last it the the.
Razor done. Mind Rice. It is need look. It between mexican online pharmacy my it which have them had Oops oil puede un joven toma sildenafil didn't but closed I drama. If three a. Worth generic cialis 20 mg cheap It's is. She gets. It: was loved gel sildenafiloverthe-counter salt. Head hair Artek my directions which. To cialis 20 mg confezione with started desert is through for.