Нападот на браната Нова Каховка, во јужна Украина, беше дочекан со шок и бес низ Европа.

Европската унија насилно го осуди нападот на браната Нова Каховка, нарекувајќи го „чин против човештвото“ и предупредувајќи дека според меѓународното право може да претставува воено злосторство.

Уништувањето на браната од советската ера, која се наоѓа во делот на јужна Украина под контрола на Русија, принуди на евакуација на илјадници луѓе во регионот Керсон, кои живеат во зони во опасност да бидат поплавени.

Веднаш не беше јасно кој е одговорен за експлозијата: Киев ги обвини руските сили, додека Москва рече дека тоа е „саботажа“ извршена од Украина.

„Руските напади врз украинската цивилна критична инфраструктура денеска достигнаа невидено ниво“, изјавија во заедничката реакција Јосеп Борел, шеф за надворешна политика на ЕУ и Јанез Ленарчич, европски комесар за управување со кризи.

„Европската унија најостро го осудува овој напад. Тој претставува нова димензија на руските злосторства и може да претставува кршење на меѓународното право, особено меѓународното хуманитарно право.

Борел и Ленарчич предупредија дека нападот може да има негативно влијание врз нуклеарната централа Запорожје, која се потпира на резервоарот Каховка за пристап до вода за ладење.

Нуклеарната централа е најголема од ваков вид во Европа и е во фокусот на воените тензии откако Русија ја започна целосната инвазија.

Меѓународната агенција за атомска енергија (IEAE) соопшти дека „внимателно“ ја следи ситуацијата на теренот и истакна дека „нема непосреден ризик за нуклеарната безбедност“.

„Нападите врз критичната цивилна инфраструктура може да претставуваат воени злосторства“, додадоа Борел и Ленарчич.

За време на брифингот со новинарите во вторникот попладне, Питер Стано, портпаролот на Борел, го опиша нападот како „ужасен“ и „варварски“.

Низ Европа, се појавија повеќе критични реакции како што се разјаснуваше обемот на уништувањето.

„Децата, жените (и) мажите од Украина ќе ги претрпат последиците од страшното уништување на хидроцентралата Нова Каховка“, рече Роберта Мецола, претседател на Европскиот парламент.

„Ова е чин против човештвото, воено злосторство кое не можеме да го оставиме без одговор

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг го нарече „безобразен чин, кој уште еднаш ја покажува бруталноста на руската војна во Украина“.

„Терористичката држава Русија сега ја претвори водата во оружје. Уништувањето на браната #NovaKakhovka е воено злосторство кое погодува безброј цивили и носи екоцид и масовно уништување“, рече Каја Калас, премиерка на Естонија.

„Мораме да го запреме овој циклус на агресија помагајќи и на Украина да победи и давајќи целосна одговорност.

Нејзиниот ирски колега, Лео Варадкар, рече дека штрајкот покажува „непромислена рамнодушност кон човечкото страдање и еколошките последици“.

Шпанскиот премиер Педро Педро Санчез, чешкиот премиер Петр Фиала, хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ, романскиот претседател Клаус Јоханис и литванскиот претседател Гитанас Науседа, исто така, го изразија својот шок и осуда, повикувајќи се на меѓународното право и потенцијалните воени злосторства.

Шарл Мишел, претседателот на Европскиот совет, рече дека ќе го покрене ова прашање на следниот состанок на лидерите на ЕУ во Брисел, планиран да се одржи подоцна овој месец.

Женевските конвенции ги принудуваат завојуваните страни да прават разлика помеѓу „цивилни објекти“ и „воени цели“ и забрануваат каков било напад врз инфраструктурата што ја користат цивилите за нивниот секојдневен живот.