Пред да ја заземат болницата Ал Шифа, израелските одбранбени сили (ИДФ) се потрудија да го прикажат медицинскиот комплекс како седиште на Хамас, од каде беа планирани напади врз Израел. Досегашните презентирани докази се далеку од тоа, пишува „Гардијан“.

Снимките на ИД покажуваат само скромни колекции на мало оружје, главно автомати, извадени од големиот медицински комплекс.

Тоа укажува на вооружено присуство, но не и вид на разработен центар прикажан во анимирани графики претставени на медиумите пред израелската армија да упадне во најголемата болница во Појасот Газа, Ал Шиф, прикажувајќи мрежа од добро опремени подземни комори.

Анализата на Би-Би-Си покажа дека еден клип бил изведен

Дури и видеата направени досега покренаа прашања под лупа. Анализата на Би-Би-Си откри дека видеото на портпаролот на ИД на кое се гледа очигледното откритие на торба со пиштол зад машината за скенирање магнетна резонанца е направена неколку часа пред пристигнувањето на новинарите на кои тој наводно им го покажувал.

На видеото прикажано подоцна, бројот на оружје во чантата се удвоил. ИД тврдеше дека нејзината снимка од она што го пронашла во болницата е немонтирана, снимена во една слика, но анализата на Би-Би-Си покажала дека е монтирана.

Докажувањето дека Хамас користи болници е клучна цел на Израел.

Израелските сили велат дека се уште внимателно ја истражуваат локацијата. Видео презентацијата на болницата Ал Шифа навистина покажа дека главните објекти се длабоко под земја, и сосема е можно израелските војници да не стигнале до нив, па може да има многу повеќе. Но, обидот да се прикаже она што досега е значајно ќе поттикне скептицизам за она што е претставено подоцна, пишува британскиот весник.

Израелците изградија голем подрумски простор во Ал Шифа додека ја окупираа Газа

Прашањето е колку неговата графичка претстава на мрежата под Ал Шиф се заснова на она што Израел веќе го знаеше; нејзиниот сопствен архитект изгради голем подрум таму последниот пат кога Израел директно ја окупираше Газа, до 2005 година.

Сето ова е значајно според Женевските конвенции, кои забрануваат воени операции против болниците, освен ако „не се користат за извршување, покрај нивните хуманитарни должности, и дејствија штетни за непријателот“. Овој исклучок, наведен во член 19 од Четвртата Женевска конвенција, изрично вели: „…присуството на мало оружје и муниција запленето од таквите борци и сè уште не предадено на соодветната служба, нема да се смета за дејствија штетни за непријател“.

„Израел не успеа да обезбеди ни приближно ниво на докази“

Израел ја ратификуваше Женевската конвенција во 1951 година и тврди дека го почитува принципот на пропорционалност според меѓународното хуманитарно право, во кое директната воена предност предвидена со воена операција ја надминува цивилната штета што може разумно да се очекува да резултира. Она што е во прашање е нејзиното почитување на тие принципи.

„Израел не успеа да обезбеди ни приближно ниво на докази потребни за да се оправда тесниот исклучок според кој болниците можат да бидат цел на законите на војната“, рече Маи Ел-Садани, адвокат за човекови права и извршен директор на Институтот Тахрир за средна Источна политика во Вашингтон.

– Во реткиот случај кога ќе се укине заштитата, Израел ќе мора да им даде на цивилите значајна шанса да се евакуираат, па дури и тогаш, сите цивили кои ќе останат хоспитализирани по наредбата за евакуација сепак ќе бидат заштитени со правилата за пропорционалност. Во секоја фаза од оваа правна проценка, Израел очајно потфрли. Тој обезбеди фотографии и видеа кои се далеку од соодветни на неговите првични тврдења, рече Садани.

Во одреден момент, овие прашања би можеле да бидат поднесени на формално одлучување. Израел не го признава Меѓународниот кривичен суд, но судот ја признава Палестина како членка, а од 2021 година истражува можни воени злосторства и злосторства против човештвото на окупираните палестински територии.

Тоа потсетува на минатите неуспеси на американските разузнавачки служби

Секоја таква пресуда би траела многу години. Веднаш и директно, деталите за нападот на Ал Шифа имаат влијание врз меѓународната клима во која Израел ја води својата војна. Земјите како Обединетото Кралство, Германија и, што е најважно, САД, се спротивставија на повиците за прекин на огнот со образложение дека акциите на Израел претставуваат легитимна самоодбрана. Секој ден без убедливи докази од рацијата го отежнува тој аргумент.

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден не само што ги бранеше операциите на Израел, туку и даде независни тврдења врз основа на сопствените разузнавачки информации за болницата. Џон Кирби, портпаролот за национална безбедност на Белата куќа, го претстави наводниот објект на Хамас таму како команден „јазол“ наместо центар и можна трговија со оружје.

Досегашниот недостиг на докази почнува да наликува на минатите неуспеси на американското разузнавање, најдраматично оние што доведоа до инвазијата на Ирак. Тоа дополнително го изолира Вашингтон на светската сцена и ги продлабочува веќе значајните поделби во самата администрација.