Франција се согласи да го врати својот амбасадор во САД, а Џо Бајден вети дека нема да го исклучи Париз од клучните идни одлуки за одбраната во Индо-Пацификот, во телефонски разговор дизајниран да го смири француската бес откако постигна договор за подморници со Австралија зад грбот на Емануел Макрон.

Во заедничката изјава, објавена откако со телефонскиот разговор заврши петдневниот судир меѓу лидерите, двајцата се согласија да се сретнат во Европа кон крајот на октомври, најверојатно на самитот на Г20, за да разговараат за тоа како да се подобрат консултациите во иднина.

Макрон рече дека ќе го испрати својот повлечен амбасадор назад во Вашингтон следната недела, но нема знаци дека САД или Австралија ќе се повлечат од својата одлука да работат заедно за изградба на подморници со нуклеарен погон, одлука што ја натера Канбера да го откаже договорот од 56 милијарди евра за Французите да изградат подморници базирани на дизел.

Бајден, наместо тоа, рече дека САД ќе обезбедат дополнителна помош за антитерористичките операции предводени од Франција во Сахел.

Заедничката изјава, исто така, се обидува да ги отстрани сите сугестии дека Американците ги сметаат Французите како несигурни партнери во напорите за ограничување на Кина во Индо-Пацификот, главната неизјавена цел на пактот Аукус.

Додека текстот остана покус за извинување и не понуди практичен лек, тој призна дека Французите требаше да бидат подобро консултирани и заслужуваат да бидат такви во иднина.

Двајцата лидери се согласија дека ситуацијата ќе има корист од отворени консултации меѓу сојузниците за прашања од стратешки интерес за Франција и нашите европски партнери. Претседателот Бајден ја пренесе својата постојана посветеност во тој поглед, се вели во соопштението.

Во него се додава:

Двајцата лидери одлучија да отворат процес на длабински консултации, насочени кон создавање услови за обезбедување доверба и предлагање конкретни мерки кон заедничките цели“, и нагласува „претседателот Бајден ја потврдува стратешката важност на францускиот и европски ангажман во индо-пацифичкиот регион.

Состанокот во октомври се смета за „шанса за постигнување заедничко разбирање и одржување на моментумот во овој процес“.

Иако САД и Обединетото Кралство инсистираа дека немало обид да се исклучат Французите од одбранбените операции во Индо-Пацификот, тајноста околу пактот и некои од реториките во неговата објава оставија силно чувство дека трите земји сметаат дека нивниот сојуз на земјите што зборуваат англиски јазик зборува е јадро на американската стратегија против Кина.

Портпаролот на француската влада пред разговорот рече дека тој ќе биде шанса да се разјасни начинот на кој е објавен овој договор и како САД би можеле повторно да се вклучат во односите со сојузник.

Франција минатата недела објави дека била прободена од грб од САД и го опиша третманот на Бајден кон неговите европски партнери како потсетување на Доналд Трамп.

Фаќајќи го тонот на гнев во Франција, Бернард Гета, европратеник од партијата на Макрон, го опиша заобиколувањето на Бајден на Франција како „грешка, што претставува стратешко слепило, кое ќе им користи само на Кинезите“.

Француската влада, исто така, издаде соопштение со кое го негираше извештајот на „Дејли телеграф“ на првата страница, во кој се сугерира дека Макрон разговарал за отстапување на француското место во Советот за безбедност на ОН на ЕУ.

Негирајќи го извештајот, француската влада го опиша „Телеграф“, весник за кој пишуваше британскиот премиер Борис Џонсон пишуваше, како „англиски таблоид“.