Германската министерка за надворешни работи Аналена Баербок ги минимизираше разликите во Европската унија по неодамнешните забелешки на францускиот претседател Емануел Макрон за време на посетата на Кина, а министерот за одбрана е првиот германски функционер кој ја коментираше изјавата на Макрон дека сојузник на Вашингтон не значи дека е „вазал“.

Баербок истакна дека во средата Макрон „уште еднаш нагласи дека политиката на Франција кон Кина ја одразува политиката на ЕУ кон Кина“, пренесува Хина.

„И покрај нашите разлики, една од силните страни на ЕУ е тоа што не само што сме блиски еден до друг, туку следиме заеднички стратешки пристапи за централните прашања од нашите интереси и вредности“, рече Баербок.

По тридневната државна посета на Кина минатата недела, Макрон ја повика ЕУ да заземе понезависен став за Тајван, нагласувајќи дека ЕУ треба да одржува еднаква дистанца од Кина и САД.

„Важен знак“

Баербок истакна дека Макрон ја посетил Кина во исто време со претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен, опишувајќи го како „исклучително важен знак“.

Имајќи предвид дека Германија и Франција се дел од истиот внатрешен пазар на ЕУ, различните позиции за Кина, главниот трговски партнер на блокот, би биле невозможни, рече шефот на германската дипломатија.

Германската влада ја координираше политиката поблиску со „нашите пријатели во Франција“ отколку со која било друга земја во ЕУ, рече Баербок.

„Несреќната изјава на Макрон“

Германскиот министер за одбрана Борис Писториус во четвртокот ја нарече „несреќна“ изјавата на францускиот претседател Емануел Макрон дека да се биде „сојузник“ на САД не мора да значи да се биде „вазал“, пренесува ДПА.

„Никогаш не бевме во опасност да бидеме или да станеме вазал на Соединетите Американски Држави“, рече Писториус, првиот член на германската влада кој јавно проговори за изјавите на Макрон, кои предизвикаа проблеми меѓу сојузниците на Франција.

Писториус, член на Социјалдемократската партија (СПД) и близок до канцеларот Олаф Шолц, додаде дека „во иднина мора да можеме да зборуваме како Европската унија во однос на надворешната политика и исто така во однос на безбедносната политика“.

Но, наша должност е да ги најдеме сопствените позиции во договор со САД, посочи тој. Тој додаде дека поделбата и останувањето на различни позиции на крајот само „ќе ѝ помогнат на надворешната политика на Кина“.