Германската министерка за образование треба да оствари официјална посета на Тајван на почетокот на следната недела, што е посета на највисоко ниво на германски функционер од 1997 година на остров за кој Кина тврди дека е дел од нејзината територија, пренесува Аljazeera.

Посетата на Бетина Старк-Ватцингер ќе има за цел да ја подобри соработката меѓу Берлин и Тајпеј за полупроводници, изјави во петокот портпаролот на Министерството, додавајќи дека прашањето за суверенитетот на Тајван нема да биде во фокусот на патувањето.

Старк-Ватцингер ќе биде во Тајван од понеделник до среда, додека се зголемуваат тензиите меѓу Кина и Западот, вклучително и поради ставот на Пекинг за руската војна во Украина. Кина реагираше луто кога тогашната претседателка на американскиот Претставнички дом Ненси Пелоси минатата година отпатува за Тајван.

Кина го смета демократски управуваниот Тајван како своја територија и го зголеми воениот, политичкиот и економскиот притисок за да ги потврди тие тврдења.

Портпаролот на германската влада Штефен Хебестрајт рече дека посетата не укажува на каква било промена во позицијата кога станува збор за политиката на Берлин за Тајван, кој ја поддржува практиката на Европската унија да соработува со Тајпеј на техничко ниво.

„Ние сме и во редовен и близок контакт со Кина и со кинеското раководство“, рече тој. „Посетата на министерката за образование и истражување во Тајван,  не го доведува во прашање нашиот став“.

Германскиот канцелар Олаф Шолц, пред планираното патување во Јапонија во сабота, повтори дека стои на таканаречената политика на Пекинг „една Кина“, која тврди дека постои само една суверена држава со името Кина. Берлин сепак одржува контакти на пониско ниво со Тајван.

Извор со директно знаење за посетата следната недела изјави за новинската агенција Ројтерс дека Старк-Ватцингер нема да го види претседателот Цаи Инг-вен по инструкции на германската влада за да избегне иритација на Кина.

Изворот нагласи дека патувањето било работна посета за да се разговара за областите под портфолиото на Старк-Ватцингер, а не директно за испраќање порака за поддршка од Германија до Тајван.

Последниот германски функционер на владино ниво што го посети Тајван пред 26 години беше тогашниот министер за економија Гинтер Рексрод, член на истата слободарска Слободна демократска партија како Старк-Ватцингер. Се залагаше за поостра линија кон Пекинг за човековите права и слободата на говорот.

Посетата на Тајван во јануари од делегација на високорангирани пратеници од Слободните демократи, најмалата партија во трипартиската коалиција на Шолц, доведе до протести од Пекинг.