Македонија 06. април 2018. / 18:28

(ФОТО) Заев и соработниците – магнет на убијци и криминалци

(ФОТО) Заев и соработниците – магнет на убијци и криминалци

Наип Реџепи кој беше убиен во вооружена пресметка во Тетово не е единствениот криминалец близок до актуелната власт. Голем број сомнителни ликови, од кои дел се бараат и со меѓународни потерници изминативе години имаа прилика да бидат во близина на премиерот, министерот за внатрешни работи и други највисоки функционери и да се фотографираат со нив.

Познатиот активист на СДСМ од Струмица во швајцарскиот град Лукарно, 54-годишниот Горан Михајлов, со пет куршуми ја усмртил сопругата 38-годишната Хани на патот кон езерото Маџиоре крај Аскона во Швајцарија.

Горан Михајлов

Исмет Арифи – Кока, член на СДСМ, кој беше убиен во скопски Чаир, од, како што пишуваа медиумите, структури блиски до ДУИ. Арифи беше убиен на 24 ноември 2017 година околу 22.30 часот на улицата Лазо Трповски, во непосредна близина на чајџилницата „Диселдорф“ каде убиениот седел заедно со Ќемал Лусијани (52). На согијалните мрежи има слики од кои се гледа со Дамјан Манчевски.

Исмет Арифи
Исмет Арифи алиас Кока

Во често друштво на премиерот Заев се забележува и Сеат Рахиќ – Сетко, брат на Есад Рахиќ – Еско, поранешен претседател на скопскиот огранок на СДСМ и пратеник од редовите на истата партија. Сетко беше уапсен од полицијата за трговија со дрога, зза што му беше определен и притовор. Истиот по доаѓањето на власт на СДСМ беше пуштен од затвор, па во вооружен инцидент го нападна лидерот на ГРОМ, Стевче Јакимовски вечерта по изборите.

Сеад Рахиќ

Харун Хаџибулиќ е уште еден познат припадник на скопското криминално подземје. Осудуван за насилство и наркотични деликти, а по него беше распишана и потерница за помагање во убистото на Мирсад Криешторац кај Универзалната сала во Скопје во 2010 година. Хаџибулиќ 2015 година на митингот на СДСМ на 17-ти мај пред Владата на Република Македонија се наоѓаше во првите редови веднаш до Заев.

Харун Хаџибулиќ

Суат Мемеди, кој е близок соработник и поранешен возач на Мухамед Зеќири беше фатен при поткуп во општина Шуто Оризари.

Суат Мемети

Еден од најпознатите ликови во скопското подземје во друштво со Заев, кој дури е и чест посетител на неговиот кабинет е Захир Бекир – Чауш, кој беше и во затвор. Кај Чауш беа пронајдени и дел од прислушкуваните разговори кои требаше да бидат предадени на СЈО. Овие разговори кај Чаушот беа пронајдени во хард диск, креирани месец дена откако Бекири беше уапсен за случајот „Фабрика за афери“.

 

Захир Бекири – Чауш
Захир Бекири – Чауш
Захир Бекири – Чауш

Заев првин одрекуваше дека воопшто го познава Чауш, за после и самиот да признае, дека Чауш е член на СДСМ, но и дека бил во неговиот кабинет во СДСМ.

Даниел и Дејан Трајковски, се близнаците од Ѓорче, блиски до СДСМ, Петре Шилегов и Зоран Заев, тие во јавноста станаа прочуени по заканата со убиство врз Орче Камчев и Сашо Мијалков.

Даниел Трајковски, брат близнак на Дејан Трајковски кој е во бегство поради осомниченост за убиство во обид, од профилот со име Перла Трајковска, упати сериозни закани и најави за рекет од 50 милиони евра до бизнисменот и сопственик на МПМ, Орце Камчев, како и до екс директорот на УБК, Сашо Мијалков. Браќата Трајковски беа дел од кампањите на СДСМ во минатото, а Дејан беше и обезбедување на Петре Шилегов за време на парламентарните избори 2016 година.

Дејан Трајковски

Во друштво на Шилегов и актуелниот градоначалник на Аеродром, Златко Марин е сликан и Јане Тица, познат лик од скопското подземје, кој во 2004 година во центарот на Скопје, го уби кумановецот Ромео Живиќ, по што Тица беше осуден и одлежа пет ипол години затвор.

Јане Тица

Заев се сликаше и со убиецот на Мартин Нешковски, Игор Спасов, во затворот во Идризово.

Игор Спасов

Ова се само мал дел на ликовите од скопското и македонското подземје, кои можат да се видат во друштво на функционерите на власта.