Македонија

ВИДЕО: Загинатите планинари на Кајмакчалан се бореле со ветер од 150 км/ч и температура од – 20 степени

ВИДЕО: Загинатите планинари на Кајмакчалан се бореле со ветер од 150 км/ч и температура од – 20 степени

Планинарите кои беа пронајдени мртви на врвот Кајмакчалан имале сериозни проблеми пред да се случи трагедијата.

Групата од неколку луѓе кои го искачувале врвот против себе го имале разорниот ветер од 150 километри на час и температура од – 20 степени.

#150kmph #minus20C #GodHelpUs

A post shared by Vlado Bosnjakovski (@vlado_ftw) on

28-годишната Калина Велевска заедно со уште еден планинар, 35-годишниот А.М. загинаа по бурата која ги зафатила на планината Ниџе. Најверојатно, од силниот ветер паднале во дол по што на лице место починале.

Со помош на хелихоптер, 3 возила и 13 лица од службата за спасување, двете тела де извлечени и однесени во болница каде е констстирана смрт.