Различни реакции за разрешување на министрите Алиу и Меџити

Тензија го исполнуваше воздухот додека извици одекнуваа низ собраниските простории, проследени со мешавина од аплауз. Во центарот на вниманието беше разрешувањето на двајцата министри од Алијансата за Албанците, кои останаа верни на лидерот на Алијанса за Албанците, Арбен Таравари. Овие дејствија се резултат на одлуката на Таравари кој решително тргна кон опозицискиот табор. Седницата, одложена за речиси три часа, на крајот откри тесно мнозинство од 61 пратеник. Ова е доволно за смена на министрите за здравство и за информатичко општество, Фатмир Меџити и Азир Алиу од нивните функции.

Џафери и неговото образложување за разрешувањето

Техничкиот премиер во изјава ја признава стручноста на министрите, но ја нагласува неопходноста од нивно заминување поради усогласувањето со Таравари. Според него, да има два опозициски субјекти во власта е неодржливо. Министерот Меџити тврди дека нивното разрешување е резултат на политички мотиви од ДУИ, со премолчено одобрување на СДСМ, што претставува форма на тивка поддршка.

Политички бонтон среде контроверзии

Покажувајќи политички пристојност, Меџити и Алиу се поздравија со лидерот на интегративците и покрај тоа што интегративците се одговорни за разрешувањето. Од друга страна, ВМРО-ДПМНЕ го обвинува СДСМ дека се пасивни статисти, а упатија и честитка до Џафери што конечно почнал да биде во тек на социјалните мрежи.

Поддршка од пратеникот Халил Снопче

Халил Снопче, еден од двајцата пратеници на Алијансата кои го поддржуваат Таравари, повторува дека партиските власти не барале разрешување на министрите. Тој тврди дека доколку техничкиот премиер ја смета Алијансата како дел од опозиција, треба да ги разреши сите членови кои се придружни на неа.

Реакција по иницијатива на Зијадин Села

Техничкиот премиер препорача разрешување на Меџити и Алиу по барање на кадровската комисија на Алијансата, тесно поврзана со таборот на екс-претседателот Зијадин Села.

Извор: Телма