Реакциите продолжуваат со несмалено темпо по усвојувањето на резолуцијата за геноцидот во Сребреница. Ана Брнабиќ, претседател на српскиот парламент, предупредува дека соработката со земјите спонзори и коспонзори ќе се соочи со предизвици по гласањето. Таа го смета постигнувањето на големите сили како пироска победа, заедно со значајна грешка.

Ана Брнабиќ – претседател на српскиот парламент за резолуцијата за геноцид во Сребреница

„Целиот свет беше сведок на ароганцијата на големите сили. Тие ги поставија правилата на игра дозволувајќи да се предложи резолуција без консултација со земјата на која таа се однесува, Босна и Херцеговина. Оттука, БиХ не ја поддржа таа резолуција, наместо тоа, членка на Претседателството, додека беше прекршен Дејтонскиот договор, ние ќе застанеме покрај нашиот народ во Босна и Херцеговина, морам да тврдам дека тоа е тешка грешка на западните сили.

Сепак, за Денис Бечитовиќ, член на Претседателството на Босна и Херцеговина, усвојувањето на резолуцијата значи дека правдата ќе преовлада. Тој ги отфрла обвинувањата на српската влада дека резолуцијата е насочена само кон една група, нагласувајќи му на српскиот претседател Александар Вучиќ дека правдата мора да надвладее за секоја невина жртва.

ОН го прогласија 11 јули за Меѓународен ден на сеќавање на геноцидот во Сребреница – Резолуцијата доби широка поддршка, при што 84 земји гласаа за, 19 против, а 68 беа воздржани

Денис Бечировиќ – член на Претседателството на Босна и Херцеговина

„Суштината на оваа резолуција е спречување на геноцид, потрага по вистината, помирување и негување добра регионална соработка. Ова треба да послужи како можност за градење посветла иднина. Затоа, го молам претседателот на Република Србија да ја согледа усвојувањето на Резолуцијата како шанса за ублажување на тензиите и прифаќање на катарзата“.

За Алмаша Салиховиќ од Меморијалниот центар – Поточари, оваа одлука му овозможува на светот да стекне подлабок увид преку сеќавањето на геноцидот во Сребреница. Според податоците од Меморијалниот центар заклучно со јули 2023 година, откриени се и погребани посмртните останки на 6.751 жртва на геноцидот, додека се уште се трага по околу илјада жртви.

Алмаса Салиховиќ – Меморијален центар – Поточари

„Веќе нема да бидеме сами во ова сеќавање; целиот свет ќе ја сподели нашата болка. Клучно е сите да дознаат повеќе за геноцидот во Сребреница преку оваа резолуција. Таквите злосторства не смеат да бидат заборавени“.

Откако Генералното собрание на Обединетите нации ја усвои Резолуцијата, 11 јули е официјално назначен во календарот на организацијата како „Меѓународен ден на сеќавање и комеморација на геноцидот во Сребреница во 1995 година“.

Додик побара отцепување

По изјавата е на претседателот на Република Српска Милорад Додик дека бара мирно отцепување од Босна и Херцеговина, Амбасадата на САД во Сараево го предупреди босанскиот лидер и сите политичари кои го следат за опасниот пат по кој чекорат. Според американската амбасада, Република Српска може да постои само во Босна; така, отцепувањето не повлекува независност на тој ентитет или распаѓање на Босна и Херцеговина, туку крај на Република Српска.

Пркос: Лидерите на Република Српска ја отфрлија резолуцијата за геноцидот во Сребреница, се подготвуваат за мирно раздвојување од Босна и Херцеговина

Амбасада на САД во Босна и Херцеговина

„Тоа е опасна, неодговорна, антидејтонска акција која го загрозува територијалниот интегритет, суверенитет и мултиетничкиот карактер на Босна и Херцеговина. Тоа се основните интереси на Соединетите Држави.

Амбасадата појаснува дека Босна не е унија на два ентитета, како што упорно тврди Додик, туку е држава наследничка на поранешната Република.