Спорт

Фиорентина ќе им исплаќа плата на семејството на Астори до крајот на животот

Фиорентина ќе им исплаќа плата на семејството на Астори до крајот на животот

Фудбалскиот тим Фиорентина донесе одлука редовно да ја исплаќа платата на починатиот фудбалер Давиде Астори на неговата жена и детето до крајот на нивниот живот.

Астори почина во неделата во хотелот во Удине, каде што попладнете требаше да го предводи тимот на Фиорентина на гостувањето кај Удинезе во италијанската Серија А.

Смртта на 31-годишниот фудбалер го потресе фудбалскиот свет, а италијанската фудбалска федерација во неделата ги одложи сите натпревари.