Српскиот министер за економија Раде Баста, кој се залагаше за воведување санкции против Русија, го праша рускиот амбасадор во Белград зошто неговата земја во 1992 година во Обединетите нации гласаше за воведување санкции против тогашната Сојузна Република Југославија (Србија и Црна Гора).

На Твитер објави две фотографии – од тогашното гласање во Советот за безбедност на ОН и како српските граѓани се обидуваат да дојдат до леб во толпата.

„Рускиот амбасадор [во ОН] Јулиј Вонорцов гласа за резолуцијата 757 на ОН, со која се воведуваат санкции кон нашата земја на 30 мај 1992 година. Би сакал да го замолам рускиот амбасадор во Србија, Бочан-Карченко, да одговори на прашањето: Зошто е Русија во ОН во 1992 година гласаше за воведување санкции кон нас“, напиша Баста, пренесува Бета.

Боцан-Карченко претходно рече дека Русија позитивно гледа на „одлучниот, искрен однос“ на претставниците на српското раководство, кои се оградија од „антируските апели“ на Баста Србија да се приклучи на западните санкции против Москва.

„Ја потврдуваме нашата посветеност за зајакнување на братското пријателство меѓу народите на Русија и Србија и развој на билатерално стратешко партнерство што одговара на интересите на Москва и Белград“, напиша Боцан-Карченко на Твитер.

Србија веќе плаќа висока цена поради санкциите
Баста, потпретседателот на Обединета Србија на Драган Марковиќ, во понеделникот рече дека Србија „веќе плаќа висока цена што не воведува санкции кон Русија“ и дека „таа станува неодржлива“.

„Затоа сум за воведување санкции кон Русија. Стојам покрај претседателот [Србија Александар] Вучиќ во одбрана на државните и националните интереси и имам апсолутна доверба во него“, изјави тој.

На 13 март тој на Инстаграм напиша дека затоа бара од Владата на Србија и од сите министри да се изјаснат по ова прашање.

Мислењето на Баста наиде на реакција и на портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, која истакна дека Србија е под притисок да воведе санкции кон Русија.

Извор: Aljazeera.