Во последните 24 часа се направени 572 тестирања при што се регистрирани 62 нови случаи на КОВИД-19, пријавени се 25 починати, а 398 пациенти оздравеле, соопшти Министерството за здравство повикувајќи се на податоците од Институтот за јавно здравје.

Во Скопје се регистрирани 32 новозаболени, во Прилеп и Штип по седум, Куманово пет, Струмица четири, Кавадарци три и по еден во Велес, Кочани, Кичево и Виница.

Најмладиот починат пациент е на возраст од 36 години, а највозрасниот 86. Од починатите, 10 се од Скопје ( 69г, 71г, 71г, 71г, 72г, 73г, 76г, 83г, 86г и 86г), по двајца починати има од Тетово (36г и 74г), Кавадарци (71г и 84г) и Струмица (56г и 69г), а по едно починато лице од Куманово (75г), Прилеп (79г), Битола (72г), Велес (78г), Штип (71г), Охрид (81г), Кочани (85г), Пробиштип (63г) и Демир Хисар (70г). Еден пациент е починат во домашни услови, а другите 24 во болнички услови.

Од регистрираните оздравени пациенти во Скопје се 161, Куманово – 48, Битола – 42, Кочани – 24, Велес – 22, Штип – 16, Берово – 13, Гостивар – 12, Струмица и Гевгелија – по 10, Кичево – 7, Тетово – 6, Свети Николе и Дебар – по 5, Ресен, Пробиштип, Валандово и Богданци – по 3, Радовиш – 2, Прилеп, Охрид и Пехчево – по 1.

Како што информира МЗ, вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 152.747, бројката на оздравени е 133.871, на починати 4.961, а на активни случаи изнесува 13.915.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)
Скопје 67489, активни 6373
Куманово 8564, активни 990
Прилеп 8187, активни 626
Тетово 7122, активни 531
Битола 6166, активни 867
Велес 5411, активни 474
Гостивар 5120, активни 330
Кавадарци 5118, активни 365
Штип 4900, активни 331
Охрид 4917, активни 455
Струмица 4021, активни 470
Струга 2943, активни 155
Кочани 2728, активни 183
Кичево 2476, активни 249
Гевгелија 2177, активни 214
Неготино 2159, активни 184
Свети Николе 1493, активни 108
Крива Паланка 1208, активни 60
Ресен 1211, активни 189
Радовиш 1090, активни 94
Берово 1016, активни 35
Делчево 952, активни 84
Дебар 931, активни 32
Виница 825, активни 129
Пробиштип 774, активни 27
Валандово 660, активни 53
Богданци 491, активни 57
Крушево 481, активни 98
Демир Капија 394, активни 24
Демир Хисар 388, активни 66
Кратово 353, активни 6
Македонски Брод 355, активни 18
Пехчево 262, активни 16
Македонска Каменица 233, активни 16
Дојран 132, активни 6

Направени се 572 тестови преку: ИЈЗ-61, ЦЈЗ Скопје-0, ЦЈЗ Битола-0, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби -0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–0, МАНУ-79, Жан Митрев (Филип Втори)-100, Авицена-0, Биотек-0, Систина-123, лабораторија Лаор-0, Синлаб-0, Ремедика-0, Плодност–0, Генеа–0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 209. Досега во земјата се направени вкупно 725.240 тестирања на Ковид-19.