Собранието со европско знаменце и по забрзана постапка минатата недела донесе измени на Кривичниот законик со кои се предвидуваат помали казни за функционерите и функционерите кои ќе ја злоупотребат положбата, а претседателот Стево Пендаровски го потпиша указот за прогласување на Законот за изменување и дополнување на Кривичниот законик.

Амбасадорката на САД Ангела Агелер, одговарајќи на новинарско прашање да го коментира брзото усвојување на измените на Кривичниот законик, рече:

„Правниот тим на американската амбасада ги разгледува, не сум ги видела лично, така што не можам да ги коментирам, а како што кажавме во соопштението на Стејт департментот, неопходно е да се следат процедурите на правниот систем на земјава. “.

Прес-службата на Стејт департментот претходно за Гласот на Америка на македонски јазик изјави дека корупцијата има потенцијал да ги поткопа стратешките амбиции на Македонија, одговарајќи на прашањето дали новите измени на Кривичниот законик со кои се намалуваат казните за злоупотреба на службената положба и за кривично дело делува, ќе комбинира дејствија. ги комплицираат напорите на САД да помогнат во борбата против корупцијата во земјата.

„Ја охрабруваме  Македонија да ги исполни своите ветувања во борбата против корупцијата. Лидерите на  Македонија мора да покажат силни, опипливи, антикорупциски резултати преку зајакнување на институционалната независност и спречување политичко мешање, особено во судството, што е од суштинско значење за исполнување на целите за пристапување во ЕУ и градење доверба на граѓаните во владата“, рече американскиот амбасадор во Северна Македонија Ангела Агелер., пренесува „Нова Македонија“.