Јужнокорејскиот актер Ли Сун-кјун, најпознат на Запад по улогата во филмот „Паразит“, награден со Оскар, е пронајден мртов, јави Би-Би-Си. Тој беше под истрага за наводна употреба на дрога од октомври.

Јужнокорејската новинска агенција Јонхап објави дека 48-годишниот актер бил пронајден во онесвест во автомобил во парк во центарот на Сеул утрово. Не е јасно дали си го одзел животот, но полицијата добила дојава дека излегол од својот дом откако напишал и оставил белешка.

Според информациите на белешката имало и порака.

„Искрено ви се извинувам што предизвикав големо разочарување на многу луѓе со тоа што бев инволвиран во таков непријатен инцидент. Жал ми е за моето семејство, кое трпи толку тешка болка во овој момент“, напишал актерот.

Ли бил осомничен дека земал дрога во бар во Сеул. Според сопственото сведочење, тој не знаел дека тоа што му го дала жената со која бил во кафеаната е недозволена дрога. Сепак, сопственикот на локалот сведочеше дека во неколку наврати користел дрога во нејзиниот дом – нешто што тој го негираше.

Тој претходно преку својот адвокат побарал да направи тест за детектор на лаги. Тестовите за дрога што му беа дадени се покажаа негативни или неубедливи, се вели во извештајот на случајот.

Во соопштението на полицијата се вели дека жали што Ли починал среде истрагата, но се истакнува дека таа е „спроведена со (неговата) согласност“, објави News1 Korea.

„Нема начин да се запре тагата и очајот. Со почит бараме да се воздржите од ширење лажни факти врз основа на шпекулации…за последното патување [на Ли] да не биде неправедно“, апелираше агенцијата на Ли HODU&U Entertainment.

Актерот беше оженет и имаше два сина со актерката Џеон Хје-Џин,

Истрагата привлече значително внимание и предизвика значителна штета на угледот на Ли, пишува Би-Би-Си. Тој требаше да глуми во No Way Out, мистериозна ТВ серија која започна да се снима во октомври, но беше исфрлен од актерската екипа.

Неговата актерска кариера, која опфаќа повеќе од две децении, беше повеќе од успешна многу пред неговата улога во Паразит. Тој глумеше во десетици филмови и ТВ емисии, станувајќи славна личност во неговата родна Јужна Кореја уште во 2010 година.

Тој постигна меѓународна слава како Парк Донг-ик во „Паразит“, татко на богатото семејство Парк, во кое постепено се воведуваат членови на сиромашно семејство, претставувајќи се како неповрзани поединци.

Филмот донесе четири награди на Оскарите во 2020 година, вклучително и за најдобар филм, станувајќи првиот филм од неанглиско говорно подрачје што ја освоил наградата.

Злосторствата со дрога, вклучително и оние поврзани со употребата на марихуана, се сметаат за сериозни во Јужна Кореја. Казната за консумирање марихуана е до пет години затвор.