Односите меѓу Русија и САД влегоа во нова фаза на зголемените тензии, кога американскиот претседател Џо Бајден воведе нови санкции поради компјутерски напади, мешање во изборите и заканите против американските војници во Авганистан.

Понатамошното влошување на односите има и околу здравствената состојба на затворениот руски опозиционер Алексеј Навални, натрупувањето руски војници долж границата со Украина и во Крим и новите обвинувања за руска вмешаност во експлозијата во магазин за муниција во Чешка во 2014 година.

– Верувам дека е важно за мене да зборувам директно со моите нови колеги во администрацијата на Бајден во Вашингтон за моменталната состојба на билатералните односи меѓу САД и Русија, рекол Саливан, пренесе денеска портпаролката на амбасадата Ребека Рос.

Тој најави дека ќе се врати во Москва во наредните недели пред каква било средба меѓу претседателите Џо Бајден и Владимир Путин.