Јеменските бунтовници Хути ветија жестока одмазда за нападите на Соединетите Американски Држави и Велика Британија, кои погодија најмалку 60 цели на 16 локации низ Јемен. Утринава продолжија нападите врз позициите на Хутите во Јемен. Тензиите на Блискиот Исток веќе се зголемени поради војната во Газа.

Оттука се отвора прашањето: Дали Хутите можат да возвратат на нападите на САД и Велика Британија?

Сепак, според многуте анализи на светските медиуми Хутите немаат капацитет да одоговарат на ваквите напади. И покрај нивните ветувања артилеријата на САД и Велика Британија е далеку помоќна.

Широка војна не одговара на Иран

Како што пишува Си-Ен-Ен во анализата на најновите случувања на Блискиот Исток, нападите го зголемуваат ризикот од дополнително поттикнување на поширок регионален конфликт што се чини дека не го сакаат ниту САД, ниту оние кои ги поддржуваат Хутите во Иран.

Од нападите на Хамас врз Израел на 7 октомври и израелската офанзива во Газа што следеше, таканаречената иранска оска на отпор – мрежа на шиитски милиции што опфаќа четири земји од Блискиот Исток – е активирана од едниот до другиот крај на регионот.

Хезболах секојдневно учествуваше во судири со израелските сили на либанско-израелската граница.

Серија напади на Хутите

Бунтовниците Хути извршија серија напади врз трговски бродови и западни воени бродови во Црвеното Море, главната артерија на меѓународната трговија. Силите поддржани од Иран во Ирак и Сирија извршија десетици напади насочени кон американските воени позиции во тие земји, што доведе до неколку блиски средби.

Тоа беше релативно тивка размена која беше на прагот на вистинска регионална војна. И тоа ги заостри надворешнополитичките дилеми на американскиот претседател Џо Бајден додека Иран се обидува да ги балансира тактичките воени придобивки со опасностите од поголем конфликт, се заклучува во анализата.

Можно ли е да дојде до прекин на огнот во Газа?

Иранската мрежа на вооружени групи се обедини околу една јасна цел: воспоставување прекин на огнот во Газа, каде што огромните цивилни жртви и широкото уништување предизвикани од израелскиот напад доведоа до обвинувања за геноцид пред највисокиот суд на Обединетите нации – тврди Израел жестоко негираше.

Тоа беше ризичен потфат за кој секоја од вооружените групи плати висока цена. Во Либан, Хезболах загуби речиси 200 борци од 8 октомври. Во Ирак, американските напади и нанесоа големи удари на инфраструктурата на борците поддржани од Иран. Во Јемен, штетата предизвикана од смртоносните напади во четвртокот сè уште не е јасна, но САД и Обединетото Кралство велат дека ги таргетирале позициите што ги користат Хутите за да извршат напади на Црвеното Море, што потенцијално ја ослабува контролата на групата врз бродската рута.

Се огласи и Џо Бајден

„Овие удари се директен одговор на невидените напади на Хутите врз меѓународните поморски бродови во Црвеното Море – вклучително и употребата на противбродски балистички ракети за прв пат во историјата“, рече Бајден.

Погледнете повеќе: