Американскиот претседател Џозеф Бајден се бори да го спречи поразот на утрешните „меѓуизбори“, бидејќи републиканците изгледаат подготвени да постигнат големи придобивки во американскиот Конгрес и да започнат двегодишна политичка војна.

Бајден, заедно со поранешниот претседател Барак Обама, ги спроведува најновите иницијативи низ Америка за да ги убеди гласачите дека победата на демократите е важна не само за законодавната агенда на Бајден, туку и за зачувување на американската демократија.

Но, излегува дека републиканците добиваат опасен ветар со заработка од фрустрации за инфлацијата и стравовите за криминал и илегална имиграција.

Изборните прогнозери и анкетите укажуваат на голема веројатност дека партијата на поранешниот претседател Доналд Трамп ќе освои мнозинство во Претставничкиот дом и исто така ќе има шанса да ја преземе контролата врз Сенатот.

„Републиканците стигнаа до врвот во вистинско време“, рече Брендан Бак, поранешен помошник на претседателите на Претставничкиот дом Пол Рајан и Џон Бонер. „Демократите направија добра работа пркосејќи ѝ се на политичката гравитација долго време, но таа конечно ги надминува. Постои тенденција кон здраво републиканско мнозинство во Претставничкиот дом, и кога би се обложил, би предвидел дека републиканците ќе го освојат тоа едно место што им е потребно во Сенатот“.

Среднорочните избори се одржуваат на секои четири години, но годинава, посочува Гардијан, е далеку од вообичаено, а има голема излезност во фазата на предвремено гласање. Утрешните избори го претставуваат првиот тест за демократијата низ целата земја откако следбениците на Трамп организираа смртоносен бунт во американскиот Капитол на 6 јануари минатата година.

Во прашање се сите 435 места во Претставничкиот дом, 35 ​​од вкупно сто места во Сенатот, 36 позиции на државни гувернери, три позиции гувернери на американска територија и бројни позиции на градоначалници, како и позиции во локални канцеларии.

Околу 129 нацрт-закони за кои треба да гласаат гласачите во 36 држави вклучуваат закони за абортус во Калифорнија, Кентаки, Мичиген, Монтана и Вермонт.

Изненадната победа на демократите во Претставничкиот дом и Сенатот ќе му даде мандат на Бајден да ја протурка законодавната агенда за прашања како што се правата на абортусот, полициските реформи и правата на глас во следните две години од неговото претседателствување.

Но, доколку републиканците ја преземат контролата врз еден од двата дома на Конгресот, тоа би било доволно да се попречат таквите амбиции и да се покренат прашања за поддршката на САД за Украина во нејзината војна против Русија. Бајден би можел да се соочи со истраги на Конгресот за низа прашања – од повлекувањето на силите од Авганистан до деловните договори на неговиот син Хантер во странство.

„На крајот на денот, не е важно дали е една куќа или два дома, ако републиканците ја преземат контролата, следните 18 до 24 месеци ќе бидат нов политички пекол во оваа земја каков што досега не сме виделе“, изјави Мајкл Стил, поранешен претседател на Републиканскиот национален комитет.

Како што се приближува кон крајот на долгата кампања, двете партии инвестираат милиони долари во ТВ реклами, водат кампањи на социјалните мрежи, организираат митинзи со нивните најголеми ѕвезди…

Последните напори на Бајден во кампањата укажуваат на одбранбен став во државите кои веќе се во рацете на демократите – во Калифорнија, Илиноис и Ново Мексико, заедно со Пенсилванија.

Среднорочните избори обично служат како референдум за актуелниот претседател. Рејтингот на популарноста на Бајден е под 50 отсто повеќе од половина година, а во неодамнешната анкета на Ројтерс и Ипсос, таа беше 40 отсто. Истото истражување покажа дека 69 отсто од Американците веруваат дека земјата е на погрешен пат, додека само 18 отсто мислат поинаку.

Историјата не ги фаворизира ниту демократите. Партијата на власт обично губи места во Претставничкиот дом на половина пат од четиригодишниот претседателски мандат. Во 2006 година Џорџ В. Буш рече дека неговите републиканци биле „тепани“ на конгресните избори. Во 2010 година, Обама ја нарече „голем пораз“ загубата на неговата партија од 63 места во Претставничкиот дом. Во 2018 година, откако Трамп помина две години на функцијата, Републиканската партија загуби 41 место во Претставничкиот дом.