На летот од Кедровиј во регионот Томск до регионалната престолнина на Томск имало меѓу 13 и 17 патници, објавија агенциите ТАСС и РИА повикувајќи се на локалните власти.

Пред помалку од две недели сличен авион, Антонов Ан-26 се забил во рид поради слаба видливост кај полуостровот Камчатка, на рускиот Далечен исток. Загинаа сите 28 лица на тој лет.

Антонов-28, ист модел на авионот кој исчезна над Томск, се урна во шума на Камчатка во 2012 година. Во несреќата тогаш загинале 10 лица, а истражителите откриле дека двајцата пилоти биле пијани во моментот на падот на авионот.