Извори од движењето Беса информираат дека во ќе поднесат барање за интерпелација за првиот вицепремиер Артан Груби и оти интерпелацијата ќе им биде доставена на пратениците на ДУИ, Изет Меџити и Мерита Коџаџику, објави ТВ 21.

Пратеникот на ДУИ, Изет Меџити на 29 септември по средбата со првиот човек на ДУИ, Али Ахмети, изјави дека доколку опозицијата покрене интерпелација за Артан Груби, тој ќе гласа „за“.