Трагичниот биланс на загинатите од кобната несреќа со судир на возови во Лариса постојано расте бидејќи според најновото ажурирање на Цивилната заштита, лицата кои ги загубиле животите во Темпи изнесува 47.

Според последните информации, рано утрото спасувачите пронашле уште три тела во третиот вагон, но истрагата се уште не е завршена.

Портпаролот на Противпожарната бригада, Епипирагос Јоанис Артофиос, денеска за ЕРТ зборуваше за напредокот на истрагите и каде тие сега се фокусираат.

Акцијата за пребарување и извлекување во областа беше во тек цела ноќ, а истата продолжува и утрово кога спасувачките екипи ќе продолжат со акцијата меѓу вториот и третиот вагон на возот.