Пријавени се 20 починати лица од Скопје (87г, 81г, 80г, 80г, 79г, 79г, 76г, 73г, 71г, 69г, 68г, 68г, 62г, 62г, 60г, 56г, 55г, 53г, 51г, 47г), по 5 починати пациенти од Прилеп (84г, 82г, 77г, 72г, 72г) и Струмица (84г, 81г, 77г, 76г, 70) и по 3 починати пациенти од Куманово (52г, 52г, 32г) и Кочани (63г, 61г, 46г).

Од Ковид-19 починале и по 2 пациенти од Тетово (69г и 55г), Гостивар (83г, 57г), Кавадарци (77г и 74г) и Охрид (77г и 66г) и по 1 починат пациент од Битола (73г), Неготино (68г), Гевгелија (76г), Радовиш (77г), Делчево (79г), Виница (74г) и Валандово (58г). Педесет пациенти се починати во болнички услови, а еден пациент е починат во домашни услови.

Истовремено, од МЗ информираа дека во последните 24 часа се потврдени 1.302 нови случаи на Ковид-19. Регистрирани се 523 случаи во Скопје, 119 во Битола, 87 во Куманово, 55 во Прилеп, 54 во Охрид, 51 во Тетово, 47 во Велес, 38 во Гостивар, 34 во Штип, 31 во Кочани, 30 во Кавадарци, 27 во Берово, по 25 во Струмица и Кичево, 24 во Гевгелија, 22 во Струга и 17 во Неготино.

Потоа, регистрирани се 14 случаи на Ковид-19 во Ресен, 11 во Дебар, по 10 во Свети Николе и Радовиш, осум во Пробиштип, по 7 во Крива Паланка и Валандово, по 5 во Делчево и Виница, четири во Македонски Брод, три во Демир Хисар, по два во Крушево, Богданци, Демир Капија и Дојран и еден случај е регистриран во Кратово.

Регистрирани се 626 оздравени пациенти, односно, од Скопје – 312, Прилеп – 77, Велес – 33, Куманово – 31, Гостивар – 26, Битола – 22, Кавадарци – 19, Тетово – 18, Штип – 15, Неготино и Гевгелија по – 12, Кочани – 9, Струмиица – 7, Крива Паланка, Радовиш, Пробиштип и Демир Капија по – 4, Богданци – 3, Кичево, Свети Николе, Берово, Крушево и Демир Хисар по – 2 и по 1 од Делчево, Ресен, Виница и Кратово.

„Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 137.728, бројката на оздравени пациенти е 111.765, на починати е 4.072, а бројот на активни случаи изнесува 21.891“, стои во соопштението на МЗ.

Досега во земјава се направени вкупно 651.997 тестирања на Ковид-19, а во изминатото деноноќие се направени 4.438 тестови.